Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
aryps, 2019-03-13, ocena:
Brawo !!!
Konspekt lekcji fizyki
Metryczka:
nauczyciel:
szkoła:
data:
Temat lekcji: Pomiar ciśnienia atmosferycznego. Prawo Pascala.
Dział: Hydrostatyka i aerostatyka.
Klasa: 7a
Czas realizacji:45 minut
Założenia metodyczne:
Cel główny lekcji: Pomiar ciśnienia atmosferycznego w sali lekcyjnej
i w „próżni”. Poznanie treści prawa Pascala. Omówienie
przykładów praktycznego zastosowania prawa Pascala w życiu
codziennym.
Cele kształcenia – wymagania ogólne:
- Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk.
- Przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie wniosków z otrzymanych wyników.
- Wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk opisywanych
za pomocą poznanych praw i zależności fizycznych.
Cele operacyjne :
a) na poziomie podstawowym:
Uczeń powinien:
- wiedzieć, co to jest ciśnienie,
- znać jednostkę ciśnienia i wielokrotności,
- rozróżniać pojęcia: ciśnienie, ciśnienie atmosferyczne i ciśnienie hydrostatyczne ,
- przeprowadzać doświadczenie polegające na badaniu przenoszenia w cieczy działającej na nią siły zewnętrznej, korzystając z opisu doświadczenia i przestrzegając zasad bezpieczeństwa; wyciąga wniosek i formułuje prawo Pascala,
- doświadczalnie pokazać prawo Pascala; opisać przebieg pokazu,
- posługiwać się prawem Pascala, zgodnie z którym zwiększenie ciśnienia zewnętrznego powoduje jednakowy przyrost ciśnienia w całej objętości cieczy lub gazu,
- podać przykłady zastosowania prawa Pascala,
- rozwiązać typowe zadania z wykorzystaniem prawa Pascala;
b) na poziomie ponadpodstawowym:
Uczeń umie:
- zaprojektować i przeprowadzić doświadczenie potwierdzające słuszność prawa Pascala dla cieczy lub gazów; opisać jego przebieg oraz analizuje i ocenia wynik; formułować komunikat o swoim doświadczeniu,
- opisać zastosowanie prawa Pascala w prasie hydraulicznej i hamulcach hydraulicznych,
- rozwiązać zadania obliczeniowe lub problemy z wykorzystaniem prawa Pascala,
- wykorzystać informacje pochodzące z analizy przeczytanych tekstów (w tym popularnonaukowych) dotyczących wykorzystywania prawa Pascala w otaczającej rzeczywistości i w życiu codziennym,
Wychowawcze:
- zainteresowanie ucznia fizyką,
- rozwinięcie myślenia twórczego,
- rozwijanie systemu pojęć i opanowanie odpowiedniego języka,
- współuczestniczenie w odkrywaniu podstawowych praw przyrody.
Wykaz pomocy dydaktycznych:
-półkule magdeburskie ( dwie miski ze stali nierdzewnej, pompa próżniowa),
- zestaw Pascala (piłeczka pingpongowa, strzykawka, naczynie z wodą),
- model podnośnika hydrostatycznego (dwie strzykawki, wąż gumowy, statyw),
- zeszyt ćwiczeń , podręcznik i zeszyt przedmiotowy,
- komputer, projektor, prezentacja multimedialna, telefon, aplikacja telefoniczna- barometr i kamera.
Metody pracy:
- elementy wykładu, pokaz doświadczeń, obserwacja, dyskusja, pogadanka
Kompetencje kluczowe:
- uczniowie potrafią formułować sądy oparte na rozumowaniu matematycznym (myślenie matematyczne)
- uczniowie potrafią wykorzystywać wiedzę o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody i społeczeństwa ( myślenie naukowe)
- uczniowie potrafią ze sobą współpracować (praca zespołowa).
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji
Czynności nauczyciela
Czas
Część wprowadzająca
Sprawdzenie listy obecności.
Przedstawienie celów lekcji.
Sformułowanie tematu lekcji, wyjaśnienie na czym będzie polegała praca uczniów na lekcji.
Omówienie zasad oceniania aktywności.
5’
Część właściwa
1 ...