Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Temat: Mnożenie utrwalamy wspólnie z rodzicami.
Cele:
Utrwalanie umiejętności mnożenia w zakresie 100 poprzez gry i zabawy;
Rozwijanie więzi z rodzicami poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach;
Uświadomienie rodzicom przyczyn trudności w opanowaniu tabliczki mnożenia;
Wskazanie rodzicom skutecznych metod i form pracy z dzieckiem w celu opanowania umiejętności mnożenia;
Umożliwienie obserwacji pracy własnego dziecka podczas zajęć;
Metody: czynne, aktywizujące, słowne Formy: praca w parach, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: plansza z działaniami, packi, wierszyki matematyczne, karty do gry „Ja mam…”, karty „Bingo”, działania, nakrętki z działaniami, kostki do gry, zadania tekstowe;
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie taniec integracyjny "Hej! Cześć!" (nagranie CD Shake, Rattle&Roll)
2. Mucha
Na tablicy powieszona jest plansza z iloczynami w zakresie 100. Do planszy kolejno podchodzi para (rodzic i dziecko), otrzymują packi na muchy. Nauczyciel podaje działania, a zawodnicy muszą odgadnąć wynik i "uderzyć" packą w odpowiedni wynik na planszy.
3. Zgadnij o jakiej liczbie myślę
Nauczyciel czyta zagadki matematyczne w zakresie mnożenia liczb do 100, chętne dziecko podaje właściwą odpowiedź (materiał dostępny na www.wczesnoszkolni.pl )
4. Ja mam, kto ma?
Wszyscy uczestnicy otrzymują karty, na których znajduje się wynik oraz kolejne działanie. Zabawa polega na szybkim obliczeniu działania i zadaniu kolejnego pytania (materiał dostępny na www.wczesnoszkolni.pl )
5. Bingo
Każda para uczestników otrzymuje kartę z wynikami do BINGO. Nauczyciel czyta działania uczniowie uzupełniają żetonami swoje karty.
6. Zabawa z nakrętkami
Nakrętki z działaniami z mnożenia rozrzucone na podłodze. Uczniowie podzieleni na dwie grupy. Każda grupa sama zbiera, odgaduje wynik i układa nakrętki na właściwym wyniku na planszy z tabliczką mnożenia.
7. Gra z kostką
Uczestnicy przygotowane mają karty (ZAŁĄCZNIK 1), rzucają kostką do gry. Wyrzuconą liczbę oczek przypisują do wybranej cyfry na kartce. Wygrywa ta osoba, która po podliczeniu punktów otrzyma najwyższą sumę.
8. Zadania tekstowe
Nauczyciel odczytuje zadania tekstowe (ZAŁĄCZNIK 2), o numerze, które wybierze dziecko. Chętny uczeń podaje wynik i odkrywa odpowiednią kartę z wynikiem. Tworzy się hasło: Tabliczka mnożenia jest łatwa!!
9. Ewaluacja zajęć
Uczniowie po zakończonych zajęciach wychodzą na przerwę międzylekcyjną.
Pedagogizacja rodziców "Jak skutecznie uczyć dziecko tabliczki mnożenia"
Opracowała:
Iwona Bączek
ZAŁĄCZNIK 2
1. Dwie osoby mają po 3 książki, ile mają razem książek.
2. Trzech chłopców ma po 5 lizaków, ile chłopcy mają łącznie lizaków?
3. W czterech szufladach znajdują się po cztery cukierki, ile łącznie jest cukierków w szufladach?
4. W ogrodzie znajduje się 5 drzew, na każdym z nich wisi ...