Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
|Klasa: IVd |Temat lekcji: Janusz Korczak czy Henryk Goldszmit? Kim był autor „Króla Maciusia Pierwszego”? |
|Data: 18.03.2019 |Nauczyciel: Klaudia Kantorska |
Cele edukacyjne (operacyjne - co uczniowie będą potrafili i znali po lekcji):
• Uczniowie znają postać Janusza Korczaka.
• Potrafią zinterpretować pomniki pisarza.
• Wypowiadają swoją opinię o książce „Król Maciuś Pierwszy”.
• Do wyrażonego zdania dobierają odpowiednie argumenty.
• Znają zasady zapisu ramowego i szczegółowego planu wydarzeń.
• Tworzą plan ramowy do lektury.
• Pamiętają treść książki.
Metody pracy:
• Pogadanka.
• Praca z tekstem.
• Praca z obrazem.
• Ćwiczenia redakcyjne.
Formy pracy:
• Zbiorowa.
• Indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• Lektura „Król Maciuś Pierwszy”.
• Karty pracy przygotowane przez nauczyciela – załącznik 1. i załącznik 2.
|Lp. |Przebieg lekcji |Czas zaplanowany na daną |
| | |część lekcji |
|1. |Czynności organizacyjne: przywitanie się z uczniami i sprawdzenie listy obecności. |3 minuty |
| | | |
| |Praca ze źródłami ikonograficznym – przedstawienie dzieciom zdjęcia pomnika „Korczak i Dzieci | |
|2. |Getta”, który znajduje się w Izraelu w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. |5 minut |
| |Kogo przedstawia pomnik? | |
| |Dlaczego postacie są właśnie tak ukazane? | |
| |Co ma wspólnego pomnik z postacią Janusza Korczaka? | |
| | | |
| |Pokazanie dzieciom innych zdjęć: | |
| |Pomnika Janusza Korczaka przy Pałacu Kultury. | |
| |Pomnika Janusza Korczaka znajdującego się na cmentarzu żydowskim. | |
| |Pytanie: co łączy wszystkie te dzieła sztuki? | |
|3. | |5 minut |
| |Zapisanie tematu lekcji i podanie celów zajęć. | |
| | | |
| |Rozdanie dzieciom notatki o Januszu Korczaku (załącznik 1). Odczytanie i wklejenie karty pracy. | |
| | | |
| |Rozmowa o lekturze „Król Maciuś Pierwszy” – pogadanka. | |
| |Jakie są wasze wrażenia po przeczytaniu książki? | |
|4. |Która przygoda Maciusia podobała wam się najbardziej? |2 minuty |
| |Co przeszkadzało wam w czytaniu lektury? | |
|5. | |5 minut |
| |Dokończenie zdań zapisanych na tablicy: | |
| |Najbardziej w książce o królu Maciusiu podobało mi się … | |
|6. |Trudności w czytaniu sprawiało mi … |5 minut |
| |Tę książkę mógłbym / nie mógłbym polecić …, ponieważ … | |
| | | |
| |Przypomnienie informacji o planach wydarzeń – ramowym i szczegółowym. Wspólne zredagowanie | |
| |ramowego planu wydarzeń na tablicy. | |
| | | |
| | | |
| | | |
|7. | |10 minut |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|8. | |10 minut |
| | | |
Załącznik 1
Załącznik 2
Ramowy plan wydarzeń:
1. Mały Maciuś nowym królem.
2. Przyjaźń z Felek.
3. Pierwsza wojna Maciusia.
4. Pokój z trzema mocarstwami.
5. Plany reform Maciusia.
6. Podróż dyplomatyczna króla po sąsiednich mocarstwach.
7. Przyjaźń ze smutnym królem.
8. Wizyta u władcy ludożerców - Bum-Druma.
9. Organizacja zjazdu królów.
10. Uroczyste otwarcie Parlamentów Dorosłych i Dzieci.
11. Zamiana miejsc.
12. Chaos w królestwie.
13. Druga wojna Maciusia.
14. Przegrana małego króla.
15. Zesłanie na bezludną wyspę.
Ramowy plan wydarzeń:
1. Mały Maciuś nowym królem.
2. Przyjaźń z Felek.
3. Pierwsza wojna Maciusia.
4. Pokój z trzema ...