Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć
klasa II
Blok tematyczny: Zwierzęta wokół nas
Temat dnia: Zwierzęta wokół nas
Temat: Formułowanie marzeń psa na podstawie wysłuchanego wiersza „Sen psa”. Wyjaśnienie znaczenia powiedzeń związanych z przyjaźnią. Bezpieczne zachowanie wobec psa.
Cel główny: Poznanie psa jako przyjaciela człowieka
Cele szczegółowe:
- słucha wiersza czytanego przez N. „Sen psa”.
- wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu
- wspólnie redaguje marzenia psa
- zna zasady bezpiecznego zachowania wobec psa
- współpracuje w grupie
Metody: pogadanka, pokaz, zajęć praktycznych
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki: podręcznik „Nowi Tropiciele”, karty pracy, zdjęcia psów, prezentacja rasy psów, zasady bezpiecznego kontaktu z psem, arkusze papieru,
Przebieg zajęć:
Rozmowa na temat roli psa w życiu człowieka.
Wysłuchanie czytanego przez N. wiersza K. I. Gałczyńskiego „Sen psa”.
Omówienie tekstu.
Formułowanie myśli o czym marzy pies – praca w grupach.
Prezentacja prac poszczególnych grup.
Wyjaśnienie znaczenia powiedzeń związanych z przyjaźnią.
Omówienie zasad bezpiecznego zachowania wobec psa, „postawa żółwia”.
Przedstawienie zajęć i ocena.
Podstawa programowa:
I 1.1) słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; okazuje szacunek wypowiadającej się osobie;
2..1) wypowiada się płynnie, wyraziście, stosując adekwatne do sytuacji techniki języka mówionego: pauzy, zmianę intonacji, tempa i siły głosu;
2.3) wypowiada się w formie uporządkowanej i rozwiniętej na tematy związane z przeżyciami, zadaniem;
2.7) dobiera stosowną formę komunikacji werbalnej i własnego zachowania, wyrażającą empatię i szacunek do rozmówcy;
III 1.3) przyjmuje konsekwencje swojego uczestnictwa w grupie i własnego jej postępowania w odniesieniu do przyjętych norm i zasad;
IV 1.5) prowadzi proste hodowle roślin, przedstawia zasady opieki nad zwierzętami domowymi, hodowlanymi i innymi;
2.5) reaguje stosownym zachowaniem w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia jego lub innej osoby;