Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Bartosz
Data publikacji
2019-03-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Grzyby jadalne i trujące.
 Pobierz (docx, 13,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie 3

Prowadząca Małgorzata Bartosz

Blok tematyczny: Jesienny las.

Temat: Grzyby jadalne i trujące.

Cel główny:

Kształtowanie umiejętności zachowania się w lesie. Poznanie grzybów jadalnych i trujących.

Cele operacyjne: Uczeń uważnie słucha wypowiedzi nauczyciela i kolegów.

Swobodnie wypowiada się na dany temat.

Wie jak należy prawidłowo zachować się w lesie.

Rozpoznaje grzyby jadalne i trujące

Wie z jakich części składa się grzyb.

Czyta głośno tekst z podziałem na role.

Wyróżnia w tekście zdania pytające, oznajmujące, wykrzyknikowe.

Zapisuje nazwy grzybów w porządku alfabetycznym.

Metody: słowna- Rozmowa kierowana, praca z tekstem, objaśnienia

oglądowa- Pokaz, obserwacja

czynna- Zadań stawianych uczniom.

Formy pracy: Indywidualna, indywidualna jednolita, praca w parach

Środki dydaktyczne: Karty z tekstem” Bezpieczne grzybobranie”, plansze z grzybami, nagranie, karty pracy, zeszyt , eksponaty naturalne: grzyby pieczarki, pleśń, drożdże.

Przebieg zajęcia:

1.Wprowadzenie do tematu lekcji- Słuchanie odgłosów lasu.

- Odpowiedź uczniów na pytania nauczyciela.

2. Podanie tematu lekcji

-Zapisanie tematu w zeszytach.

3.Uczniowie otrzymują tekst „ Bezpieczne grzybobranie” następnie słuchają uważnie,

gdy nauczyciel czyta tekst.

- Odpowiadają na pytanie- Jak należy prawidłowo zachowywać się w lesie?

4. Czytanie tekstu z podziałem na role przez chętne dzieci.

5. Uczniowie podkreślają w tekście nazwy grzybów jadalnych i trujących

6. Poznają nazwy grzybów jadalnych i trujących przy pomocy planszy. Poznają inne grzyby: pleśń i drożdże spożywcze.

7. Praca w parach- uczniowie otrzymują grzyba pieczarkę, obserwują go i próbują określić jego budowę.

8. Otrzymują wklejki do zeszytu z grupą grzybów jadalnych i trujących, numerują ich nazwy w kolejności alfabetycznej.

9. Uczniowie odnajdują w tekście zdania pytające, oznajmujące i wykrzyknikowe.

10. Podsumowanie lekcji( odpowiedź na pytania PRAWDA LUB FAŁSZ), zadanie pracy domowej.

Treści z podstawy programowej

Rozbudzanie zainteresowania dzieci przyrodą i potrzeby kontaktu z nią;

Wdrażanie do właściwych zachowań w stosunku do zwierząt, roślin i całej przyrody;

- rozpoznaje i nazywa niektóre grzyby

- orientuje się w zagrożeniach ze strony roślin, zwierząt, grzybów

Słucha uważnie, stara się zrozumieć co przekazuje rozmówca

Wypowiada się jasno, wyraźnie na określony temat.