Dodaj publikację
Autor
Renata Handermander
Data publikacji
2019-04-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przyjaźń - czy tylko w wyobraźni? Tworzenie tekstu opowiadania inspirowane zmiennym nastrojem muzyki.
 Pobierz (docx, 14,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ELEMENTAMI BAJKOTERAPII I MUZYKOTERAPII

Temat : Przyjaźń – czy tylko w wyobraźni?

Tekst opowiadania tworzą uczniowie inspirowani nastrojem muzyki.

Cele:

Uświadomienie uczniom znaczenia przyjaźni w życiu człowieka

Poznanie pojęcia i wartości przyjaźni oraz sposobów jej okazywania

Umiejętność tworzenia tekstu opowiadania pod wpływem inspiracji muzycznej

Uwrażliwienie na zmiany w nastroju muzyki

Umiejętność słuchania innych i współpracy w grupie

Odkrywanie własnych możliwości twórczych

Metody pracy : waloryzacyjna, zabaw i gier dydaktycznych, działania praktycznego,

burza mózgów

Formy pracy : indywidualna zróżnicowana, zbiorowa

Środki dydaktyczne: nagrania muzyki poruszającej wyobraźnię, o zmiennym nastroju (muzyka z bajek i filmów dziecięcych),kredki pastelowe, kartoniki o małym formacie (po 3 na każde dziecko), kartki wycięte na kształt chmury

Przebieg zajęć :

I Część wstępna - wyciszenie dzieci, wprowadzenie w temat i klimat zajęć

Dzieci siedzą przy stolikach ustawionych w formie okręgu. Otrzymują po 3 małe kartoniki w kolorze białym. Przed uczniami rozłożone kredki

Część wstępna stanowi „trening „ rozpoznawania emocji wywoływanych przez muzykę i wyrażania ich kolorem. Wysłuchanie przez dzieci 3 fragmentów (utwory relaksacyjne, wyciszające, ale o zmiennym nastroju).Dzieci podczas słuchania kolejnych fragmentów, zamalowują kartoniki kolorem , z którym kojarzy się im muzyka

II Wprowadzenie tematu przyjaźni - rozmowa z dziećmi

N: Dziś wspólnie stworzymy opowieść o przyjaźni. Czym jest przyjaźń? Jak się przejawia? Kim jest przyjaciel? (W trakcie krótkiej rozmowy definiujemy z dziećmi pojęcie przyjaźni, jako więź łącząca ludzi , oparta na wzajemnej życzliwości, niesieniu pomocy , szczerości , zaufaniu , poświęceniu itp.)

III Stworzenie opowieści inspirowanej muzyką

Nauczyciel wyjaśnia reguły zabawy . Rozpocznie opowieść o pewnej przyjaźni, inspirując się nastrojem muzyki . Uczestnicy uważnie słuchają opowiadania, wcielając się w losy bohaterów. Dziecko, które jest gotowe kontynuować opowieść, podnosi rękę i przejmuje akcję , budując ją według własnej wyobraźni. Staje się jednym z bohaterów opowieści. Kontynuując akcję , zwraca uwagę na zmienny nastrój muzyki, wyznaczającej przebieg akcji. Kolejny uczestnik wyraża gotowość przejęcia opowiadania o przyjaźni podniesieniem ręki.

IV Tworzymy ilustrację

Rozdanie kartek wyciętych na kształt „chmury wyobraźni”. Każdy uczestnik rysuje fragment opowieści, który zapadł mu w pamięci. Ekspozycja rysunków na gazetce.

V Podsumowanie zajęć, udzielenie pochwały dzieciom, podziękowanie za zaangażowanie.