Dodaj publikację
Autor
Ewelina Stawska
Data publikacji
2019-04-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
34

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich z wykorzystaniem elementów planu daltońskiego. Zajęcia prowadzone dla grupy studentów oraz wykładowcy UMK oraz pani metodyk.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-LETNICH

Opracowanie : Ewelina Stawska

TEMAT: „ Jak wygląda kot?”- rozmowa, praca plastyczna wg. instrukcji

(wykorzystanie elementów Planu Koncepcji Daltońskiej)

Cele operacyjne:

Dzieci będą:

Usystematyzować rytm dnia poprzez wizualizację

Wypełniać powierzone funkcje np. pomocnej dłoni

Utrwalać wiadomości związane z kotem

Odczytywać zakodowane informacje

Rozwijać umiejętność pracy wg. instrukcji

Rozpoznawać i nazywać figury geometryczne

Rozwijać poczucie odpowiedzialności za realizację zadania

Umiejętnie zarządzać , kontrolować czas przeznaczony na wykonanie zadania

Metody:

czynne: zadań stawianych do wykonania , samodzielnych doświadczeń

słowne: rozmowa, instrukcja

oglądowe: pokaz, obserwacja

inne: Koncepcja Planu Daltońskiego

Formy:

praca z całą grupą

praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

wizualizacja w sali wg. koncepcji daltońskiej ( plan dnia, pomocna dłoń, zegar daltoński), koszyk, pluszowy kot, wizytówki w kształcie figur geometrycznych, zestawy figur geometrycznych potrzebnych do wykonania kota, instrukcja , białe kartki, kredki , kleje, podkład muzyczny do utworu „ Różowa Pantera”,

Przebieg zajęcia

1. Dzieci po przyjściu do przedszkola otrzymują wizytówki w kształcie figur geometrycznych i przyczepiają do ubrania

2. Powitanie dzieci i gości piosenką „ Wszyscy są , witam was, zaczynamy już czas…”

3. Rozmowa utrwalająca organizację dnia wg. planu daltońskiego. Nauczycielka prosi „pomocną dłoń”, aby na tablicy „ nasz dzień w przedszkolu” zaznaczyła za pomocą strzałki z misiem aktualny moment dnia oraz za pomocą symbolu aktualną pogodę w „kalendarzu pogody” . wspólne przypomnienie koloru danego dnia.

4. Zagadka - wierszyk z pokazywaniem

W małym koszyczku leży podusia, a na podusi coś się porusza.

Ma małe uszka i nosek mały, a na dodatek w futerku cały.

Gdybyś mu mleczka w spodeczku dał, to się przeciągnie i powie miau…

Wyjdzie z koszyczka, mleczko wypije i brudny pyszczek łapką umyje.

Rozmowa na temat wierszyka. Nauczycielka kieruje do dzieci pytania:

O kim jest ten wierszyk? - Jak wyglądał kotek z naszego wierszyka? - Gdzie sypiał ten kotek?

3. Taniec do melodii z filmu „Różowa pantera”

Dzieci tańcząc w rytm muzyki naśladują kocie ruchy, na przerwę w muzyce odnajdują w Sali przedmiot , który jest w kolorze oznaczającym dzień w daltońskim kalendarzu tygodnia np. znajdźcie kolor dzisiejszego dnia- wtorku ( niebieski), kolor środy ( pomarańczowy) itp.

4. Zaproszenie do stolików

Dzieci odszukują swojego miejsca przy stoliku oznaczonego symbolem zgodnie z wizytówką przyklejoną do ubrania.

5. Praca plastyczna wg. instrukcji

Nauczycielka udziela objaśnień. Wyznacza czas na zegarze daltońskim na wykonanie zadania.

6. Zakończenie

Po upływie czasu wyznaczonego na zegarze daltońskim nauczycielka zaprasza dzieci na dywan do zabawy ruchowej „ Kotki dwa”

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka maMy jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka maAaa kotki dwa ...