Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Raj
Data publikacji
2019-04-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji z chemii w szkole podstawowej dla klasy siódmej na temat "Powietrze i jego składniki"
 Pobierz (pdf, 108,2 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji z chemii - szkoła podstawowa

Temat: Powietrze i jego składniki.

Ce le lekcji
Cel ogólny:
- poznanie składu powietrza jako jednorodnej mieszaniny gazów.
Uczeń pozna:
- składniki powietrza i ich zawartość procentową;
- podstawowe właściwości powietrza.
Uczeń potrafi:
- przedstawić dowody na istnienie powietrza;
- projektować i przeprowadzić doświadczenie potwierdzające, że powietrze jest mieszaniną;
- opisać skład i właściwości powietrza
Uczeń rozumie:
- dlaczego zmienia się skład powietrza.

Metody pracy:
- słowne, aktywizujące, oglądowe, praktyczne ćwiczenia uczniowskie.

Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna, naczynia laboratoryjne (zlewki, krystalizator, cylindry miarowe),
woda, świeczka, zeszyt ćwiczeń, podręcznik, strzykawki, wachlarz, karta pracy.

Przebieg lekcji

1. Część wprowadzająca:
- powitanie i sprawdzenie obecności;
- przedstawienie tematu i celu zajęć;
- przydzielenie uczniom stanowisk do wykonywania eksperymentów;
-krótka pogadanka na temat obecności i roli powietrza w przyrodzie, przedstawienie dowodów na
istnienie powietrza i zilustrowanie ich doświadczalnie – np. uczniowie machają wachlarzem,
odwrócony kubeczek do góry dnem zanurzają całkowicie pod wodę i odsuwają palec zatykający
otwór w dnie kubka, przesuwają tłok w strzykawce po zatkaniu wylotu.

2. Część właściwa
- Wyświetlanie podczas lekcji prezentacji multimedialnej, która obrazowo pokazuje omawiane
zagadnienia;

- Przedstawienie powietrza jako części atmosfery znajdującej się najbliżej powierzchni Ziemi.
Uczniowie podają na podstawie własnych obserwacji podstawowe informacje o powietrzu np. stan
skupienia, barwę, odpowiadają na pytanie: czy powietrze może być groźne i czy jest nam niezbędne
do życia.
Badanie „Czym jest powietrze?”– analizowanie wyników doświadczeń.
-
Uczniowieprzeprowadzają doświadczenia „Udział powietrza w paleniu się świecy” i „Badanie
składu powietrza”. Najpierw obserwują palenie się świecy w powietrzu oraz sprawdzają, gdzie
świeca pali się dłużej w powietrzu z otoczenia czy w powietrzu wydychanym z płuc. Wyciągają
wniosek na podstawie obserwacji i analizy wykresu – diagramu kołowego dotyczącego składu
powietrza wdychanego i wydychanego przez człowieka. Potem oglądają jak podnosi się poziom
wody w naczyniu podczas palenia się świecy i przedstawiają wniosek. Uczniowie po wykonaniu
każdego doświadczenia uzupełniają obserwację i wniosek.
Doświadczenie 1 - „Udział powietrza w paleniu się świecy”
Opis: Dwie palące się świeczki należy przykryć jednocześnie dwiema zlewkami, ale drugą
świeczkę - zlewką wypełnioną powietrzem z płuc. Obserwuj która świeczka pali się dłużej, a która
krócej.
Uzupełnij lub skreśl błędne wyrazy w obserwacji i wniosku!

Obserwacja: świeca w powietrzu z otoczenia pali się …................a w powietrzu wydychanym z
płuc ….........................

Wniosek: powietrze - jego składnik – podtrzymuje / nie podtrzymuje palenie substancji, ale jest
go mniej/więcej w powietrzu wydychanym przez człowieka.

Doświadczenie 2 - „Badanie składu powietrza”

Uzupełnij lub skreśl błędne wyrazy w obserwacji i wniosku!

Obserwacja: Podczas palenia się swiecy poziom wody w naczyniu podnosi się /obniża się o około ...