Dodaj publikację
Autor
Anna Kończal
Data publikacji
2019-05-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
39

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

W załączniku znajduje się scenariusz zajęć z języka niemieckiego. Temat: Dlaczego warto uprawiać sport? – poznajemy nazwy dyscyplin sportowych. Klasa: VII W scenariuszu uwzględniłam również kompetencje kluczowe kształtowane podczas wykonywania poszczególnych zadań.
 Pobierz (docx, 15,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH

Lekcja: język niemiecki

Klasa: VII

Temat: Dlaczego warto uprawiać sport? – poznajemy nazwy dyscyplin sportowych.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: nawiązanie do wiedzy z geografii oraz biologii.

Cele:

Uczeń:

A

- wymienia nazwy dyscyplin sportowych w języku niemieckim oraz podstawowe informacje dotyczące Szwajcarii.

B

- tworzy zdania oznajmujące.

C

- prezentuje lapbooka.

D

- ocenia, czy warto uprawiać sport.

Wychowawczy:

Rozwijanie zdolności interpersonalnych i umiejętności pracy w zespole.

Pytanie kluczowe: Dlaczego warto uprawiać sport?

Cele sformułowane w języku ucznia:

Znam podstawowe informacje dotyczące Szwajcarii oraz nazwy dyscyplin sportowych.

Wiem, jak zbudowane jest zdanie oznajmujące.

Nacobezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji) czyli

KRYTERIA SUKCESU:

- poprawnie buduję zdania oznajmujące w języku niemieckim,

- podam podstawowe informacje na temat Szwajcarii,

- wymienię nazwy dyscyplin sportowych w języku niemieckim.

Metody: aktywizujące; gry dydaktyczne, pogadanka, prezentacja Prezi.

Formy: praca w grupie

Pomoce dydaktyczne: zeszyt przedmiotowy, ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela („Zasznurowane ćwiczenia”), materiały (fiszki) przygotowane za pomocą aplikacji Quizlet, QRcode.

Przebieg lekcji

Czynności organizacyjne

-powitanie

-sprawdzenie obecności

I. Aktywizacja

- „tajemniczy worek”: Co będzie tematem dzisiejszej lekcji?, pytanie kluczowe: Dlaczego warto uprawiać sport? (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI W ZAKRESIE POROZUMIEWANIA SIĘ W JĘZYKU OJCZYSTYM)

- zapisanie tematu

- podanie celów lekcji przez uczniów oraz przeanalizowanie ich przez nauczyciela

- zapisanie celów do zeszytu.

II. Przetwarzanie

Realizacja tematu:

- każdy uczeń otrzymuje słowniczek z nazwami dyscyplin sportowych.

- uczniowie ćwiczą wymowę słówek za pomocą aplikacji Quizlet.

- uczniowie tworzą zdania oznajmujące. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI W ZAKRESIE ROZUMIENIA I TWORZENIA INFORMACJI)

- uczniowie poznają realia dotyczące Szwajcarii oraz nazwiska szwajcarskich sportowców / prezentacja Prezi. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI W ZAKRESIE ROZUMIENIA I TWORZENIA INFORMACJI).

Uczniowie podczas prezentacji dowiadują się, jaki jest kurs franka szwajcarskiego i wykonują zadanie polegające na obliczeniu wartości podanych banknotów. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI MATEMATYCZNYCH)

III. Systematyzacja

- uczniowie skanują kody QR i poznają definicje Lapbooka. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI CYFROWYCH)

- uczniowie wykonują w grupach ćwiczenia utrwalające słownictwo oraz tworzą lapbooki. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI OSOBISTYCH I SPOŁECZNYCH)

Prezentacja lapbooków wykonanych przez poszczególne grupy. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI W ZAKRESIE ŚWIADOMOŚCI I EKSPRESJI KULTURALNEJ)

IV. Ewaluacja

- uczniowie przyporządkowują słówka w języku niemieckim do ich odpowiedników w języku polskim / zasznurowane ćwiczenia. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI W ZAKRESIE UMIEJĘTNOŚCI UCZENIA SIĘ ORAZ ROZUMIENIA I TWORZENIA INFORMACJI)

Komentarz nauczyciela o wynikach pracy.

Samoocena i ocena koleżeńska. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI OSOBISTYCH I SPOŁECZNYCH)

Podsumowanie:

Uczniowie tworzą zdania w języku niemieckim stosując nazwy dyscyplin sportowych. Uczniowie podają nazwy dyscyplin sportowych w języku angielskim. (KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI W ZAKRESIE WIELOJĘZYCZNOŚCI)

Informacja zwrotna:

Dziś na lekcji dowiedziałem / łam się, że...

Po dzisiejszej lekcji potrafię…

(KSZTAŁTOWANIE KOMPETENCJI OSOBISTYCH I SPOŁECZNYCH ...