Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Politańska
Data publikacji
2019-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka niemieckiego w klasie 8 dotyczący zastosowania przyimków lokalnych.
 Pobierz (pdf, 523,3 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO


KLASA: 8s

DATA REALIZACJI: 06.12.2018

NAUCZYCIEL: ……………………

TEMAT: Wo befindet sich hier was? – opisywanie, co się gdzie znajduje.

CELE ZAJĘĆ:

CEL OGÓLNY:

 przypomnienie nazw mebli i przedmiotów znajdujących się w domu

 opisywanie, co się gdzie znajduje

rozwijanie umiejętności pisania i mówienia w języku niemieckim

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń potrafi:

 używać zaimki lokalne (auf, an, in, vor, hinter, unter, über, zwischen, neben,

gegenüber) i stawia po nich rzeczownik odpowiednim przypadku;

 stosuje nazwy mebli i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu;

 stosuje odpowiednio odmienione czasowniki: stehen, liegen, hängen, sein, sich

befinden;

 opisuje, co stoi, leży i wisi w pokoju;

FORMY PRACY:

- praca indywidualna

- praca na forum klasy

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:

 podręcznik, zeszyt ćwiczeń

indywidualna karta pracy

 patyczki z nazwami mebli

PRZEBIEG LEKCJI:

1.Powitanie klasy i sprawdzenie listy obecności. Krótkie podsumowanie ostatniej lekcji:

przypomnienie nazw mebli poprzez wyciągnięcie patyczka z nazwą mebli w języku polskim.

Uczeń wyciąga patyczek i jeśli odgadnie nazwę zachowuje patyczek. Osobą z największą

liczbą patyczków dostaje plusa do dziennika.

Zapisanie tematu lekcji, wyjaśnienie tematu i celów lekcji.

2. Praca nad nowym materiałem:

2a. Nauczyciel wyświetla na tablicy przyimki lokalne.

2b. Następuje utrwalenie tych przyimków poprzez wykonanie ćwiczenia: „Przyimki na

żywo”. Pomoce: ławka szkolna, uczeń/uczniowie. Chętni uczniowie pokazują odpowiednie

przyimki lokalne stając obok ławki, na ławce, przed ławką, pod ławką, pozostali uczniowie

odgadują przyimki. Potem na odwrót.

2c. Następnie uczniowie czytają wierszyk:

Vor, hinter, unter, über
und dazu noch gegenüber.
In, auf, an, neben, zwischen.
Jetzt kannst du Pizza auftischen!

Potem próbują odtworzyć go z pamięci na podstawie ilustracji wyświetlonej na tablicy.

4. Nauczyciel przypomina czasowniki: stehen, liegen, hängen, sein oraz sich befinden, zadaje

pytanie dotyczące czasowników zwrotnych. Uczniowie zapisują czasowniki w zeszycie.

5. Nauczyciel prezentuje zmianę rodzajnika po użyciu przyimków lokalnych. Prezentuje w

tym celu tabelę. Zwraca uwagę, że po przyimkach lokalnych rzeczownik występuje w trzecim

przypadku, czyli w celowniku. Prezentuje zdanie na tablicy, z pomocą uczniów układa

poprawne zdanie:

Komputer stoi na stole. / Der Computer steht auf dem Tisch.

Maskulinum

Femininum

Neutrum

Plural

Nominativ

Genitiv

Dativ

Akkusativ

der

des

dem

den

die

der

der

die

das

des

dem

das

die

der

den

die

5. Uczniowie na forum klasy opisują wyświetlony na tablicy pokój. Budują zdania typu:

Das Bild hängt über dem Bett. Die Lampe steht an der Tür. Itd

6. Podsumowanie lekcji, nagrodzenie aktywnych uczniów i zadanie pracy domowej:

ÜBUNG 3, 4, 6 SEITE 52 – 53 (Übungsbuch) Das ist Deutsch. Kompakt / Nowa Era