Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Politańska
Data publikacji
2019-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
55

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji j. niemieckiego w klasie 7 na podstawie podręcznika Das ist DEUTSCH. Kompakt. Thema: Schulsachen
 Pobierz (pdf, 624,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

I.INFORMACJE OGÓLNE

1. Poziom: klasa 7

2. Czas trwania: 45 minut

3. Temat: Der…, die…, das….Was ist das?

4. Cele lekcji: uczeń potrafi nazwać przybory szkolne w języku niemieckim wraz z ich rodzajnikami,

potrafi powiedzieć jakie przedmioty ma dziś w szkole i jakie przybory w związku z tym potrzebuje.

5. Materiały dydaktyczne: plakaty z ilustracjami i nazwami przyborów szkolnych, własne przybory

szkolne, podręcznik, indywidualna karta pracy.

6. Techniki pracy: praca indywidualna, praca w grupie, praca na forum klasy.

7. Szczególne trudności: Klasa liczna (22 osoby). Uczniowie chętnie biorą udział w lekcji, jednak nie

zawsze uda się, by każdy z nich miał sposobność zabrać głos tak często jakby tego chciał.

II. PRZEBIEG LEKCJI

1. Powitanie klasy i sprawdzenie listy obecności.

2. Sprawdzenie pracy domowej i krótkie podsumowanie ostatniej lekcji.

3. Zapisanie tematu lekcji, wyjaśnienie tematu i celów lekcji.

4. Praca nad nowym materiałem:

- nauczyciel przyczepia plakaty z nazwami przyborów szkolnych do tablicy za pomocą magnesów,

uczniowie powtarzają po nauczycielu nazwy przyborów szkolnych wraz z rodzajnikami.

- w celu przećwiczenia nowego słownictwa zastosowana zostaje zabawa wypowiedzenia nowego

słówka od szeptu do jego wykrzyczenia.

- drugie zadanie: uczniowie wykorzystują do ćwiczenia swoje przybory szkolne i unoszą do góry

przybór, którego niemiecką nazwę właśnie słyszą.

- następuje trzecie zadanie: nauczyciel wskazuje dowolny przybór szkolny i zadaje pytanie Was ist

das?, a uczniowie odpowiadają, następnie sami sobie zadają pytanie i odpowiadają.

- kolejne ćwiczenie, to rozumienie ze słuchu, jest to zadanie z podręcznika, uczniowie słuchają

nagrania i wpisują brakujące rodzajniki, fragmenty lub całe rzeczowniki.

- aby urozmaicić nowy materiał nauczyciel wprowadza rzeczowniki złożone, żeby uczeń był w

stanie konkretnie opowiedzieć, co dziś ma w plecaku szkolnym: Was ist heute in deiner

Schultasche? - Das Deutschbuch, das Matheheft, das Chemiebuch, itp.

- w celu przećwiczenia nowego słownictwa uczniowie podzieleni zostają na dwie grupy i bawią się

w głuchy telefon Stille Post.

4. Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej: Wortgitter (wykreślanka wyrazowa) – karta pracy.

WAAGERECHT


SENKRECHT

der Bleistift - der Spitzer - der Pinsel - der Kugelschreiber -
der Füller - der Radiergummi - der Block - das Lineal - das Blatt - das
Buch - das Heft - das Turnzeug - das Bild - die Schultasche - das
Mäppchen - die Kreide - die Tafel - die Schere - die Mappe

A

T

P

I

N S

E

L O B

E

I

B

I

S

B U C H E

T

K R E

I

D E

L O C

L R

A N

I

T

N

F

A U E M

L U ...