Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji biologii
Klasa VII Szkoła Podstawowa
Temat: Krwiobiegi.
Czas trwania : 45 minut
Cele ogólne
Zapoznanie uczniów z krwiobiegiem małym i dużym człowieka.
Cele szczegółowe – uczeń:
• Omawia role krwiobiegu dużego i małego;
• Dzieli krwiobieg na duży i mały;
• Wyjaśnia pojęcie krwiobiegu zamkniętego;
• Wymienia elementy układu krwionośnego;
• Wskazuje różnice między tętnicami i żyłami;
• Opisuje funkcję zastawek w żyłach;
• Wyjaśnia dlaczego wymiana gazów i składników odżywczych zachodzi tylko w naczyniach włosowatych.
Cele kształcące:
- kształtowanie postaw – rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- wyrabianie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.
Cele wychowawcze
- wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole,
- wyrabianie nawyku poszanowania mienia własnego i szkoły,
- wyrabianie nawyku zachowania dyscypliny w czasie lekcji oraz wykonywania poleceń nauczyciela,
- aktywizowanie ucznia w czasie zajęć lekcyjnych.
Cele terapeutyczne:
- poprawa pamięci,
- udoskonalenie myślenia logicznego.
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
• porozumiewanie się w języku ojczystym,
• kompetencje informatyczne,
• umiejętność uczenia się,
• kompetencje społeczne i obywatelskie,
• kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
Metody:
pogadanka, dyskusja; objaśnienie nowego materiału za pomocą pytań z wykorzystaniem wcześniej zdobytej wiedzy przez uczniów,
praca z tekstem; ,
Formy organizacyjne
• praca zbiorowa (z całą klasą),
• praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
•karta pracy załącznik nr 1
• prezentacja multimedialna – „Krwiobieg człowieka”
• film edukacyjny – „Układ krwionośny człowieka”
Środki dydaktyczne:
podręczniki, zeszyty przedmiotowe, tablica, tablica multimedialna, kolorowa kreda, karty pracy.
Przebieg lekcji
Szczegółowy przebieg lekcji
Kształtowane kompetencje kluczowe
Uwagi
Sprawy organizacyjne:
Przywitanie i sprawdzenie obecności. Sprawdzenie uczniom zadania domowego poprzez zadawanie pytań.
Podanie tematu i celów lekcji. Wprowadzenie do tematu
Porozumiewanie
się w języku
ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, kompetencja informatyczna.
Uczniowie mieli w domu wyjaśnić korzystając z różnych źródeł internetowych na czym polega konflikt serologiczny.
Uczniowie w zeszytach przedmiotowych zapisują temat lekcji.
Dyskusja na temat w jaki sposób krew krąży w ciele człowieka.
Wprowadzenie pojęcia krwiobiegu oraz układu krwionośnego zamkniętego.
Omówienie budowy układu krwionośnego człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem rodzajów naczyń krwionośnych .
Wprowadzenie pojęcia krwiobieg mały oraz krwiobieg duży.
Porównanie poszczególnych naczyń krwionośnych – tętnic, żył i naczyń włosowatych.
Omówienie działania zastawek w żyłach.
Wyjaśnienie dlaczego wymiana gazów i składników odżywczych zachodzi w naczyniach włosowatych.
Porozumiewanie
się w języku
ojczystym,
kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
Uczniowie oglądają krótki film edukacyjny „Układ krążenia człowieka” mający na celu zobrazowanie sposobu krążenia krwi w ciele człowieka.
Nauczyciel prezentuje uczniom prezentację multimedialną „Krwiobieg człowieka”. Uczniowie otrzymują karty pracy, w których uzupełniają na bieżąco notatkę z lekcji.
Dyskusja dlaczego krwiobieg człowieka możemy podzielić na mały i duży oraz czym one się różnią.
Podanie przez uczniów różnych typów naczyń krwionośnych, nauczyciel przedstawia różnice w ...