Dodaj publikację
Autor
Anna U
Data publikacji
2019-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
19

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji geografii w klasie I Szkoły Branżowej I Stopnia dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Temat zajęć: Ropa rządzi światem
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z GEOGRAFII

Klasa I Szkoła Branżowa I Stopnia

Temat lekcji – Ropa rządzi światem

Czas trwania zajęć – 45 minut

Cela lekcji :

Cel ogólny – zapoznanie uczniów ze znaczeniem ropy naftowej w gospodarce światowej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

– wyjaśnia pojęcie „peak oil”,

- wyjaśnia rolę organizacji OPEC w gospodarowaniu ropą naftową,

– wymienia kraje należące do eksporterów i importerów ropy naftowej,

– uzasadnia, że walka o ropę jest jedną z przyczyn współczesnych konfliktów na świecie,

– opisuje problemy państw, w których dominującym źródłem energii i głównym źródłem dochodów krajowych są surowce nieodnawialne (np. bazujące na ropie naftowej),

- wymienia alternatywne źródła energii,

–charakteryzuje konsekwencje działań monopolistycznych państw w dobie wyczerpywania się ropy naftowej.

Cele kształcące:

- kształtowanie postaw – rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,

- wyrabianie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.

Cele wychowawcze

- wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole,

- wyrabianie nawyku poszanowania mienia własnego i szkoły,

- wyrabianie nawyku zachowania dyscypliny w czasie lekcji oraz wykonywania poleceń nauczyciela,

- aktywizowanie ucznia w czasie zajęć lekcyjnych.

Cele terapeutyczne:

- poprawa pamięci,

- udoskonalenie myślenia logicznego.

Metody pracy:

- rozmowa kierowana

- burza mózgów

- wykład

Formy pracy:

- indywidualna

- grupowa

Środki dydaktyczne:

Podręcznik, atlas geograficzny dla szkół średnich, mapa ścienne, foliogramy

Przebieg lekcji:

Przywitanie uczniów.

Przypomnienie zagadnień z poprzedniej lekcji.

Lekcję rozpoczynamy od wskazania (rozmowa kierowana) dziennego wzrostu popytu na ropę naftową (załącznik nr 1) oraz dziennej konsumpcji ropy naftowej na świecie (załącznik nr 2). Na podstawie tych źródeł uczniowie z pomocą nauczyciela wnioskują o konieczności dużego wydobycia ropy naftowej. Uczniowie zapisują do zeszytu sformułowany wniosek.

Uczniowie korzystając z podręcznika zapisują do zeszytu znaczenie ropy naftowej oraz główne obszary jej wydobycia. Następnie z pomocą nauczyciela wskazują na mapie ściennej świata główne miejsca wydobycia ropy naftowej na świecie.

Wyjaśniamy pojęcie „peak oil”. Uczniowie po zapoznaniu się z fragmentem tekstu w podręczniku wymieniają konsekwencje, jakie światowej gospodarce może przynieść wyczerpywanie się zasobów ropy naftowej (burza mózgów). – zapis w zeszycie

Nauczyciel omawia działalności OPEC jako organizacji dyktującej ceny ropy na świecie. Należy połączyć wzrost cen ropy naftowej jako efekt działalności tej organizacji w połączeniu z kryzysami politycznymi i ekonomicznymi na świecie

Uczniowie korzystając z podręcznika wymieniają alternatywne źródła energii.

Podsumowanie zajęć, uporządkowanie zdobytej wiedz.

Zakończenie zajęć.