Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Mrowiec
Data publikacji
2019-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej temat: Kształtowanie umiejętności wyrażania emocji oraz ich rozumienia. Lekcja przeprowadzona w klasie I Szkoły Branżowej
 Pobierz (docx, 21,2 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI

DATA: 3.01.2019

KLASA: I W

PRZEDMIOT: Zajęcia z wychowawcą

TEMAT LEKCJI: Kształtowanie umiejętności wyrażania emocji oraz ich rozumienia

WYKONAŁA/PRZEPROWADZIŁA: Katarzyna Mrowiec

CELE LEKCJI:

Ogólne

Celem lekcji jest określenie czym są emocje, w jaki sposób je można wyrażać oraz czy potrafimy je zrozumieć.

Szczegółowe – po lekcji słuchacz powinien:

Znać: znać są emocje i jakie są ich rodzaje,

Umieć: rozpoznawać emocje u siebie i innych ludzi,

Rozumieć: jak radzić sobie z emocjami

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa

RODZAJ LEKCJI, METODY: wykład, dyskusja, pogadanka, drama

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tablica, prezentacja multimedialna, kartki, kolorowe flamastry

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

Lp.

Kompetencje

Sposób realizacji

1

Kompetencje w zakresie czytania i pisania

Wiedza – nazewnictwo związane z emocjami

Umiejętności - umiejętność opisania swoich emocji

Postawa – poprawne używanie słownictwa związanego z tematyką

2

Kompetencje językowe

Wiedza – nazewnictwo w j. angielskim jakie młodzież współcześnie używa do określnie emocji czy swojego nastroju.

Umiejętności - wyszukiwanie w Internecie nazw związanych z emocjami w j. angielskim

Postawa - poprawne używanie słownictwa w j. angielskim związanego z tematyką

3

Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

Wiedza - emotikony obrazkowy sposób pokazywania swojego nastroju, emocji. Jaki procent znaki emocji zajmują w naszych sms-ach.

Umiejętności – wyszukiwanie „emotikonów” i wstawianie w zdanie adekwatnie do sytuacji

Postawa - posługiwanie się w sposób zrozumiały „pismem obrazkowym”

4

Kompetencje cyfrowe

Wiedza - prezentacja multimedialna nt. rodzajów emocji, emotikony, gify, gdzie ich można szukać?

Umiejętności – wyszukiwanie w Internecie „emotkionów”

Postawa - posługiwanie się w sposób zrozumiały „pismem obrazkowym”

5

Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się

Wiedza – jak emocje korelują z nastawieniem do uczenia

Umiejętności - emocje jakie wzbudzają w nas inne osoby, koledzy, koleżanki, rodzina, nauczyciele, pozytywne emocje pobudzające do nauki

Postawa – radzenie sobie z emocjami

6

Kompetencje obywatelskie

Wiedza – czym jest tolerancja i jakie wzbudza w nas emocje

Umiejętności - tolerancja wobec innych, odczytywanie emocji innych ludzi,

Postawa – bycie tolerancyjnym wobec inności innych

7

Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Wiedza – mowa werbalna i niewerbalna czym jest, jak ją wykorzystać w czasie rozmowy o pracę

Umiejętności - sposób rozmowy, mimika, gest, tembr głosu, mowa ciała w trakcie rozmowy z nauczycielem, pracodawcą i rodziną

Postawa – odpowiednie zachowanie się adekwatne do rozmówcy

8

Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Wiedza – środki kultury jak wpływają na nasze emocje

Umiejętności – dostosowanie środków kultury do swojego nastroju

Postawa - w zależności od nastroju w jakim się znajdujemy to np. słuchamy innej muzyki

PRZEBIEG LEKCJI:

Tok lekcji

Nazwa(opis ćwiczenia)

Czas [min]

Część wstępna

1. Czynności organizacyjne

Przywitanie

Sprawdzenie ...