Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
1. TYP SZKOŁY : szkoła podstawowa
2. DATA :
3. KLASA : 8 a
4. PRZEDMIOT : język niemiecki
5. TEMAT LEKCJI : Rozdział I. Powtórzenie.
6. NAUCZYCIEL :
7. CELE LEKCJI:
Ogólne:
• Nazywanie części ciała, pytania o dolegliwości.
• Udzielanie informacji o dolegliwościach.
• Stosowanie słownictwa związanego z wizytą u lekarza, udzielanie porad.
Operacyjne:
Uczeń:
• Zna nazwy części ciała, potrafi poinformować o swoich dolegliwościach i o dolegliwościach innych.
• Potrafi stosować w wypowiedziach odmianę zaimków osobowych
w celowniku i w bierniku.
• Wie, gdzie znajduje się szpital dla słoni i potrafi o nim opowiedzieć.
8. POMOCE DYDAKTYCZNE:
• Podręczniki i zeszyty ćwiczeń: „Meine Deutschtour” dla klasy 8
• Płyta CD, podręcznik interaktywny
• Plakat
• Karty obrazkowe
• Materiały na tablicę interaktywną (przygotowany dla uczniów
w aplikacji quizlet zestaw słownictwa, fragment reportażu
„Das Elefantenkrankenhaus in Thailand”)
• Karta pracy
9. METODY I FORMY PRACY:
• Metoda audiowizualna
• Metoda komunikacyjna
• Wykorzystanie TIK
• Ćwiczenia w mówieniu
• Ćwiczenia w rozumieniu ze słuchu
• Ćwiczenia wymowy i pisania
• Praca z całą klasą ( Plenum )
• Praca indywidualna ( Einzelarbeit )
• Praca w parach (Partnerarbeit)
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WSTĘPNA LEKCJI:
• Powitanie klasy
• Sprawdzenie listy obecności
• Sprawdzenie pracy domowej (Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania do tekstu oraz uzupełnić informacje o pociągu lekarskim).
CZĘŚĆ POWTÓRZENIOWA
Zapisanie tematu lekcji. Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Rozgrzewka językowa (podawanie niemieckich nazw części ciała, mówienie o dolegliwościach, dialog u lekarza; ćwiczone sprawności: mówienie).
Uczniowie powtarzają słownictwo potrzebne na lekcji. Ćwiczą je przy pomocy aplikacji quizlet.
Następnie nauczyciel włącza reportaż dotyczący pierwszego na świecie szpitala dla słoni w Tajlandii. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, o czym jest reportaż i wybranie spośród podanych odpowiedzi, właściwej (ćwiczenie rozumienia ze słuchu).
FAZA ZASADNICZA LEKCJI
Uczniowie czytają reportaż, a następnie zaznaczają informacje zgodne z jego treścią. Błędne informacje poprawiają.
Nauczyciel włącza uczniom krótki fragment reportażu o szpitalu dla słoni. Uczniowie mają możliwość zobaczenia, jak wygląda praca w tym szpitalu
i co dolega zwierzętom (youtube).
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia 3 i 4 ze strony 38 z podręcznika, utrwalają słownictwo oraz uzupełniają wypowiedź o klinice dla zwierząt w Tajlandii.
Uczniowie powtarzają odmianę zaimków osobowych. W tym celu rozwiązują ćwiczenia 6 i 7 (zeszyt ćwiczeń str. 19) polegające na uzupełnieniu zdań zaimkami w odpowiednim przypadku.
CZĘŚĆ UTRWALAJĄCA:
Uczniowie rozwiązują w parach ćwiczenia, które otrzymali od nauczyciela. Jedno zadanie polega na uzupełnieniu tekstu o brakujące informacje,
po wcześniejszym przeczytaniu SMS-ów, drugie na odpowiednim zareagowaniu do wskazanej sytuacji. Uczniowie notują odpowiedzi
na otrzymanych kartkach, po sprawdzeniu zapisują je w zeszytach.
PODSUMOWANIE LEKCJI:
ZADANIE I OBJAŚNIENIE ZADANIA DOMOWEGO:
• Podsumowanie i ocena pracy ...