Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT: Zwiastuny wiosny
Cele:
- poznanie nazw ptaków przylatujących na wiosnę,
- kształtowanie świadomości własnego ciała,
- budowanie miłej atmosfery i więzi emocjonalnej w grupie,
- przestrzeganie norm współżycia opartych na wartościach,
- rozbudzanie wyobraźni,
- pobudzanie aktywności ruchowej.
Metody:
Słowna: rozmowa, instrukcje do zabaw.
Oglądowa: pokaz, obserwacja.
Czynna: zadania stawiane przez nauczyciela.
Formy:
Indywidualna
Grupowa.
Środki dydaktyczne:
- magnetofon,
- tekst wiersza „Ptasie gniazdo” E.Furmaniak,
- arkusz szarego papieru,
- farby,
- ziarna,
- klej,
- pędzelki,
- talerze,
- papierowe kółka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa „Witam wszystkich, którzy…”
2. Rozmowa z dziećmi nt. Dnia Wiosny oraz ptaków powracających z ciepłych krajów. Prezentacja zdjęć ptaków.
3. Wysłuchanie wiersza „Ptasie gniazdo”.
4. Praca plastyczna – gniazda. Gniazdko robimy wykorzystując połowę papierowego talerzyka, malujemy go brązową farbą, przyklejamy główki piskląt (1 duże koło na główkę, jedno mniejsze, złożone na pół na dziób, gotowe oczka)
5. Zabawa: Łaskotanie piórkiem – po dłoni, nosie, uchu, brodzie, czole, karku itp. Dziecko ma zamknięte oczy i odgaduje gdzie było łaskotane.
6. Przyklejanie piórek do gniazda, gniazda do drzewa (drzewo rysujemy wcześniej na dużym arkuszu szarego papieru).
7. Masażyk
Dwa ptaszki w świat ruszyły (paluszki idą do góry)
suknie w piórka założyły, (poruszamy paluszkami)
poleciały aż nad rzeczkę (rysujemy fale)
wodą schłodzić się troszeczkę (klepiemy palcami)
a słoneczko mocno grzało (masujemy, rozcieramy plecki)
promyczkami łaskotało (łaskoczemy)
więc swe piórka wysuszyły (dmuchamy)
i do domu powróciły. (schodzimy paluszkami w dół)
8. Ewaluacja
Dzieci, którym zajęcia się podobały „karmią” swoje ptaszki w gniazdkach. Przyklejają im ziarenka.