Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „ Poznajemy bociana białego”.
Cel ogólny:
poszerzanie dziecięcej wiedzy na temat środowiska przyrodniczego.
Cele operacyjne (dziecko):
wie, jak wygląda bocian biały,
potrafi określić, czym żywi się bocian,
zna miejsca, gdzie bocian buduje gniazda,
potrafi współpracować w grupie w celu jak najlepszego wykonanie zadania,
Umiejętności z podstawy programowej kształcone podczas zajęcia:
Dziecko:
komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi,
obdarza uwagą osoby dorosłe,
rozwiązuje zagadki,
odpowiada na pytania,
przejawia życzliwość i troskę do zwierząt,
współdziała z dziećmi w zabawie, biega,
wyraża swoje rozumienie świata za pomocą ruchu, impresji plastycznych z materiału naturalnego,
wyraża ekspresję twórczą,
buduje wykorzystując materiał naturalny.
Metody pracy:
słowna: pogadanka, zagadka, objaśnienia i instrukcje,
oglądowa: pokaz,
czynne: metoda praktycznego działania.
Forma pracy:
praca z całą grupą
praca w małych zespołach
Pomoce dydaktyczne:
sylwetka bociana, zdjęcia związane z bocianem, tamburyno, siano, patyki, gałązki, film: „ klekot bocianów”.
Przebieg zajęcia:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
Powitanie dzieci i wprowadzenie ich w temat zajęć. Nauczyciel proponuje dzieciom rozwiązanie zagadki, która jest tematem dzisiejszych zajęć.
„Ma dziób czerwony,
Czerwone nogi.
Żaby czym prędzej
Zmykają mu z drogi”.
Dzieci rozszyfrowują zagadkę.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
Rozmowa nauczyciela z dziećmi, na podstawie ilustracji o bocianie białym:
Wygląd bociana,
Rodzaje pokarmu którym żywi się bocian,
Rozmowa na temat miejsc zagnieżdżania,
Obejrzenie krótkiego filmiku - „ klekot bocianów”.
Zabawa ruchowa z elementem biegu - „ Boćki na spacerze”.
Każde z dzieci – „ bociany”, gdy usłyszą dźwięk tamburyna „ latają” po całej sali, kiedy dźwięk tamburyna milknie stają na jednej nodze i klekoczą.
Zabawa plastyczna pt. „ Naprawiamy gniazdo bociana”.
Nauczycielka proponuje dzieciom, aby usiadły do stolików. Zapowiada, że będziemy naprawiać gniazda bocianów, które zostały zniszczone w czasie zimy, między innymi przez wiatr, śnieżyce. Rozdaję dzieciom patyki, gałęzie i sianko. Dzieci przystępują do zadania – naprawiają gniazda.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowanie
Nauczycielka pyta dzieci o czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach.
Co najbardziej wam się podobało, czy łatwo było budować gniazdo.
Opracowała: Beata Mączkowska