Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „ Sadzimy cebule – co jest potrzebne roślinom do rozwoju?”
Cele główne:
zainteresowanie dzieci zjawiskami przyrodniczymi występującymi wiosną,
prowadzenie hodowli cebuli.
Cele operacyjne:
Dziecko:
porównuje i klasyfikuje cebule (małe, duże , czerwone, żółte),
poznaje cebule za pomocą zmysłów,
wie, że są cebule jadalne ( warzywa) i niejadalne ( kwiaty),
wymienia czynniki potrzebne roślinie do rozwoju: woda, ziemia, słońca,
wie, co jest potrzebne do sadzenia cebuli: doniczka, łopatka, ziemia, konewka z wodą,
chętnie bierze udział w sadzeniu cebuli,
dba o porządek swojego stanowiska pracy,
uczestniczy w zabawie ruchowej pt. „ Burek i cebula” oraz śpiewie połączonym z improwizacją piosenki pt. „ Daj rękę wiosenko”.
Metody:
słowna – rozmowa z dziećmi,
oglądowa – pokaz,
czynna- praktycznego działania,
aktywizująca – „burza mózgów”.
Forma pracy:
indywidualna,
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
cebule warzyw,
woda, ziemia, sylweta słońca,
pojemniki i łyżki jednorazowe,
kwiat w doniczce, kwiaty cebulowe.
płyta Cd z piosenką i zabawą ruchową,
konewka, doniczka, łopatka,
obręcze.
Przebieg zajęcia
I . Część wstępna
Powitanie dzieci.
Śpiewanie piosenki pt. „ Daj rękę wiosenko” - improwizacja ruchowa.
Wprowadzenie do tematu zajęć.
II. Część główna
Rozmowa na temat cebuli:
Dzieci przyglądają się budowie cebuli, porównują i klasyfikują,
Chętne dzieci poznają cebulę i szczypiorek za pomocą węchu i smaku,
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że cebule dzielimy na jadalne i niejadalne. Pokazuje kwiaty cebulowe – wyjaśnia , że cebulki kwiatowe są niejadalne i mogą być trujące, więc nie należy ich jeść.
Dzieci wypowiadają się na temat : „ co roślinom potrzebne jest do rozwoju? – burza mózgów.
Nauczycielka pokazuje dzieciom zwiędłego kwiatka. Zadaje pytanie:
- dlaczego ten kwiatek jest smutny i po czym możemy to poznać?
- jak możemy pomóc tej roślince, by czuła się lepiej?
- co jeszcze potrzebuje roślinka do rozwoju?
Zabawa muzyczno – ruchowa pt. „ Burak i cebula”.
Zabawa badawcza przy stolikach- „ Sadzimy cebule”
Nauczycielka pyta dzieci co będzie potrzebne do sadzenia cebuli ( doniczki, ziemia, woda, cebula, łopatki).
Wspólne ustalenie kolejności działań podczas sadzenia cebuli: wsypanie ziemi do pojemników, umieszczenie cebulek i obsypanie ziemią podlanie wodą i ustawienie roślin na parapecie,
Nauczycielka przypomina o zachowaniu porządku na stolikach,
Sprzątanie miejsca pracy,
Mycie rąk w łazience,
III. Część końcowa
Podsumowanie i podziękowanie za udział w zajęciach,
2.Codzienna obserwacja i pielęgnacja roślin.
Opracowała: Beata Mączkowska