Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Temat: Mój kolega komputer- wdrażanie dzieci do bezpiecznego
posługiwania się komputerem.
Cel ogólny: Wdrażanie dzieci do bezpiecznego posługiwania się komputerem.
Cele operacyjne:
Dzieci znają zasady bezpiecznego korzystania z komputera,
Dzieci znają zastosowanie komputera w przedszkolu,
Dzieci znają podstawową budowę komputera,
Dzieci potrafią kierować pracą komputera za pomocą myszki,
Dzieci potrafią wykorzystać program komputerowy KID SMART służący nauce, zabawie i rozrywce.
Metoda:
Objaśnienie, rozmowa, pokaz, aktywnego działania, samodzielnych doświadczeń.
Forma:
Praca z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Komputer, kolorowanki, ilustracja- komputer
Przebieg:
Część wstępna
Dzieci siadają w kole na dywanie . Nauczycielka czyta zagadkę:
Stoi na biurkulub na stoliku.Ma ekran, myszkęi dużo guzików.
Dzieci rozwiązują hasło – komputer. Nauczycielka zapoznaje dzieci z tematem dzisiejszych zajęć. Informuje, że poznają zasady bezpiecznego korzystania z komputera.
Część właściwa
Dzieci opowiadają, czy w domu korzystają z laptopów, tabletów i komputerów. Mówią do czego służą te sprzęty, w czym są podobne i czym się od siebie różnią, , co ciekawego można robić w komputerze ( gry, oglądanie bajek, zdobywanie różnych informacji). Nauczyciel pokazuje z czego się składa podstawowy zestaw komputerowy ( monitor, klawiatura, myszka, stacja dysków – mózg komputera).
Następnie nauczyciel omawia zasady bezpiecznego korzystania z komputera:
- nie otwieramy i dotykamy stacji dysków komputera,
- nie ciągniemy z myszkę,
- nie spożywamy posiłków przy komputerze,
- nie przesiadujemy długo przed komputerem, bo osłabiamy wzrok, często
robimy sobie przerwy,
Nauczyciel włącza komputer, pokazuje i wyjaśnia dzieciom obsługę gry edukacyjnej. Chętne dzieci siadają przed komputer i podejmują zabawy z komputerem.
Część końcowa
Dzieci przypominają informacje uzyskane w czasie zajęć (każde dziecko jedną, po kolei, wspomagane pytaniami nauczyciela). Nauczyciel pyta dzieci, co im się podobało w czasie zajęć, czy któreś zadanie było dla nich trudne i dlaczego. Chwali dzieci za wykonana pracę i zachowanie podczas zajęć. Na koniec rozdaje dzieciom kolorowankę z obrazkiem przedstawiającym komputer.
Opracowała : Beata Mączkowska