Dodaj publikację
Autor
Kamil Kisielewicz
Data publikacji
2019-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć "Geografia" Klasa VII Materiał zawiera elementy oceniania kształtującego. Temat zajęć: Ochrona przeciwpowodziowa a występowanie i skutki powodzi. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: 1.Uczniowie przypominają sobie informacje z przeszłości czy znane jest im zjawisko powodzi. 2.Przypominają sobie czy w ich najbliższej okolicy istnieje ryzyko występowania powodzi. Cele lekcji: 1. Uczeń pozna terminy: powódź, dolina rzeczna, koryto rzeczne, obszar zalewowy, sztuczny zbiornik wodny, retencja naturalna 2. Uczeń poznasz przyczyny powodzi i obszary zagrożone powodzią w Polsce Cele sformułowane w języku ucznia: 1. Poznasz terminy: powódź, dolina rzeczna, koryto rzeczne, obszar zalewowy, sztuczny zbiornik wodny, retencja naturalna 2. Poznasz przyczyny powodzi i obszary zagrożone powodzią w Polsce Soj (Sukces osiągniesz, jeżeli): 1.Wyjaśnisz znaczenie terminów: powódź, dolina rzeczna, koryto rzeczne, obszar zalewowy, sztuczny zbiornik wodny, retencja naturalna 2.Opiszesz zjawisko powodzi i wymienisz przyczyny powodzi 3.Przedstawisz największe powodzie w historii Polski i ich skutki Przebieg lekcji (metody i aktywności). 1.Podanie tematu lekcji. 2.Przedstawienie celów lekcji w języku ucznia oraz kryteriów sukcesu. 3.Sprawdzenie informacji czy znane jest uczniom pojęcie „powódź”. 4.Filmik edukacyjny jak wygląda powódź na przykładzie powodzi w Polsce. 5.Wyjaśnienie pojęcia powódź i analiza przyczyn jej występowania. 6.Ustalenie obszarów, na których występuję ryzyko występowania powodzi. 7.Skutki występowania powodzi. Analiza. 8.Największe powodzenie na terenie Polski. Filmy pokazujące sytuację w 1997 i 2010 w Polsce. 9.Jak można zapobiegać powodziom? Ochrona przeciwpowodziowa i jej elementy. 10.Wykonywanie ćwiczeń 1 i 2 w zeszycie ćwiczeń strona 104. 11.Zdania podsumowujące tematykę lekcji Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty: - odpowiedzi uczniów – losowanie patyczków a imiona. Pytania kluczowe dla uczniów: 1.Czym jest powódź? 2.Jak zapobiegać powodziom w najlepszy sposób? Materiały i pomoce dydaktyczne: Podręcznik, materiały ćwiczeniowe, prezentacja multimedialna, internet.
 Pobierz (docx, 15,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć

Geografia

Klasa VII

Materiał zawiera elementy oceniania kształtującego.

Temat zajęć: Ochrona przeciwpowodziowa a występowanie i skutki powodzi.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

1.Uczniowie przypominają sobie informacje z przeszłości czy znane jest im zjawisko powodzi.

2.Przypominają sobie czy w ich najbliższej okolicy istnieje ryzyko występowania powodzi.

Cele lekcji:

1. Uczeń pozna terminy: powódź, dolina rzeczna, koryto rzeczne, obszar zalewowy, sztuczny zbiornik wodny, retencja naturalna

2. Uczeń poznasz przyczyny powodzi i obszary zagrożone powodzią w Polsce

Cele sformułowane w języku ucznia:

1. Poznasz terminy: powódź, dolina rzeczna, koryto rzeczne, obszar zalewowy, sztuczny zbiornik wodny, retencja naturalna

2. Poznasz przyczyny powodzi i obszary zagrożone powodzią w Polsce

Soj (Sukces osiągniesz, jeżeli):

1.Wyjaśnisz znaczenie terminów: powódź, dolina rzeczna, koryto rzeczne, obszar zalewowy, sztuczny zbiornik wodny, retencja naturalna

2.Opiszesz zjawisko powodzi i wymienisz przyczyny powodzi

3.Przedstawisz największe powodzie w historii Polski i ich skutki

Przebieg lekcji (metody i aktywności).

1.Podanie tematu lekcji.

2.Przedstawienie celów lekcji w języku ucznia oraz kryteriów sukcesu.

3.Sprawdzenie informacji czy znane jest uczniom pojęcie „powódź”.

4.Filmik edukacyjny jak wygląda powódź na przykładzie powodzi w Polsce.

5.Wyjaśnienie pojęcia powódź i analiza przyczyn jej występowania.

6.Ustalenie obszarów, na których występuję ryzyko występowania powodzi.

7.Skutki występowania powodzi. Analiza.

8.Największe powodzenie na terenie Polski. Filmy pokazujące sytuację w 1997 i 2010 w Polsce.

9.Jak można zapobiegać powodziom? Ochrona przeciwpowodziowa i jej elementy.

10.Wykonywanie ćwiczeń 1 i 2 w zeszycie ćwiczeń strona 104.

11.Zdania podsumowujące tematykę lekcji

Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty:

- odpowiedzi uczniów – losowanie patyczków a imiona.

Pytania kluczowe dla uczniów:

1.Czym jest powódź?

2.Jak zapobiegać powodziom w najlepszy sposób?

Materiały i pomoce dydaktyczne:

Podręcznik, materiały ćwiczeniowe, prezentacja multimedialna, internet.