Dodaj publikację
Autor
Urszula Szymiec Barbara Pawińska
Data publikacji
2019-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Głównym założeniem projektu było rozbudzanie szacunku i poczucia dumy uczniów wobec dorobku minionych pokoleń.
 Pobierz (docx, 15,1 KB)

Podgląd treści

Projekt dydaktyczno – wychowawczy upamiętniający 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej".

Św. Jan Paweł II (Przemówienie na Okęciu, 1983 r.)

Głównym założeniem projektu było rozbudzanie szacunku i poczucia dumy uczniów wobec dorobku minionych pokoleń. Służyły temu zajęcia dydaktyczne, podczas których przyswoiliśmy najmłodszym pojęcia: Ojczyzna, godło, flaga, hymn. Odbywały się one w formie dialogu, bo nawet nasi najmłodsi wychowankowie posiadają już dużą wiedzę na temat patriotyzmu. Ugruntowaniu zdobytych informacji posłużyła gazetka o symbolach narodowych oraz wizyta aktorów, którzy w naszej szkole wystąpili z przedstawieniem pt.: ”O Lechu, Czechu i Rusie”. Uwieńczeniem tego etapu projektu był udział uczniów klas 0 – III w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym „Godło Polski w oczach dziecka”.

Następnym punktem projektu był Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej „Kocham Cię Polsko”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas O-VII, a efektem ich pracy był „Szkolny zbiór wierszy patriotycznych”.

Kreując patriotyczne postawy, ukazaliśmy uczniom, że każdy na swój sposób może okazać miłość do Ojczyzny. Tak powstała idea Gminnego Konkursu Mini koszykówki Chłopców i Dziewcząt „Gramy dla Niepodległej”.

W kolejnym etapie postanowiliśmy przybliżyć postaci wielkich Polaków, ich dokonania dla Ojczyzny, dlatego połączyliśmy to zadanie z wycieczką do Krakowa i Łagiewnik. Uczniowie klas IV i VI zwiedzili Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kopiec Kościuszki, Muzeum Figur Woskowych, gdzie podziwiali, min. figury: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejki, Fryderyka Chopina. Wyprawę zakończyliśmy pod oknem papieskim na Franciszkańskiej 3.

Dobrze jest czerpać wiedzę prosto ze źródła, dlatego też przy okazji kolejnych odwiedzin, w ramach wolontariatu, w Domu Seniora „Bożena” w Siewierzu, uczniowie wysłuchali opowieści pensjonariuszy o wojennych losach ich rodzin.

Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej „ Tu jest moje miejsce” to ostatni punkt projektu.

Zwieńczeniem zaplanowanych działań była uroczysta akademia środowiskowa.

Zgromadzeni goście mogliprześledzić niełatwe dzieje narodu polskiego, wyrażone w tańcu, śpiewie i inscenizacji oraz towarzyszącej wszystkiemu prezentacji multimedialnej. Wzruszać się do łez podczas tańców prezentujących rozbiory Polski i rozpoczęcie II wojny światowej, zaś śmiać się do rozpuku w czasie scenek ilustrujących piosenki „Teraz jest wojna” i „Siekiera, motyka” ukazujących spryt i zaradność Polaków podczas okupacji niemieckiej.

Chwila refleksji towarzyszyła zebranym w momencie wsłuchiwania się w znamienne słowa św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi (…)”.

Finał uroczystości wyśpiewali uczniowie podczas piosenki „Młody Patriota”, zawierającej zadania, które stoją przed każdym młodym ...