Dodaj publikację
Autor
Anna Madej
Data publikacji
2019-05-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
8

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

W konspekcie przedstawiłam interaktywną lekcję dla uczniów szkół specjalnych. Choć jej przygotowanie wiąże się z przygotowaniem wielu pomocy dydaktycznej, to jeśli porządnie się je wykona, będzie je możne wielokrotnie użyć.
 Pobierz (doc, 41,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
dla VI klasy szkoły podstawowej (szkoła specjalna)

KLASA: VII SzP
CZAS TRWANIA LEKCJI : 45 min
TEMAT: meble i sprzęty
POMOCE DYDAKTYCZNE: karty pracy (zawartość opisana w punkcie 4- tym) , karty obrazkowe z ilustracjami mebli i popularnych sprzętów domowych (lampa, telewizor, wanna etc), 3-4 plansze z rozrysowanym planem domu + zestaw kart wyrazowych z nazwami różnych mebli i sprzętów do każdej z plansz.

Cele:
• utrwalenie nazw poszczególnych pomieszczeń domu
• poszerzenie materiału leksykalnego z zakresu przedmiotów stanowiących wyposażenie domu
• ćwiczenie użycia konstrukcji gramatycznej „ there is/ there are”

Formy pracy :
• praca indywidualna
• praca zespołowa

PRZEBIEG LEKCJI:

WSTĘP

1. Powitanie, sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie zadania, wpisanie tematu lekcji.

2. Dwa do trzech ćwiczeń przypominająco – utrwalających odnoszących się do tematu ostatniej lekcji (u mnie były to nazwy i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń w domu).

LEKCJA WŁAŚCIWA: Furniture and house equipment.

1. Praca zespołowa: na stoliku leżą odwrócone karty obrazkowe. Uczniowie po kolei losują karty i mówią nazwę przedstawionego mebla / sprzętu.

2. Nauczyciel kładzie na stoliku trzy nowe, nieznane uczniom karty przedstawiające elementy wyposażenia domu. Wymawia ich angielskie nazwy a uczniowie powtarzają je za nim. Następnie nauczyciel zbiera karty i z powrotem kładzie na stoliku tylko dwie z nich. Zadaniem uczniów jest powiedzenie, której karty brakuje. Uczeń który zrobił to pierwszy i właściwie wymówił angielski słowo, przejmuje rolę nauczyciela, chowając jedną z kart. zabawę z tym samym zestawem kart powtarzamy 5-6 razy.

3. Kiedy wszyscy uczniowie opanowali już trzy nowe słowa, to samo robimy z kolejnymi trzema kartami. Ilość wprowadzonych nowych słówek zależy oczywiście od możliwości uczniów w poszczególnych zespołach klasowych.

4. Praca indywidualna: Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Uczniowie wykonują dwa ćwiczenia :
a) Znajdują wszystkie nowo poznane nazwy mebli w diagramie literowym.
b) Podpisują każdy z obrazków właściwą nazwą.

5. Praca zespołowa: dzielimy uczniów na 3-4 grupy. Każda z grup dostaje planszę z rozrysowanym planem domu : kuchnia, łazienka, sypialnia etc. Uczniowie dostają także kartoniki z nazwami sprzętów i mebli. Ich zadaniem jest właściwie „umeblować każde z pomieszczeń”. Można zrobić to w formie rywalizacji między grupami.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.

6. Przedstawiciel każdej z grup wymiana jakie meble i sprzęty znajdują się w wybranym przez grupę pomieszczeniu, używając konstrukcji „there is / there are. Pozostałe grupy zgadują o jakie pomieszczenie chodzi.

Zadanie domowe

Krzyżówka tematyczna.