Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Bernacka
Data publikacji
2019-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
7

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka niemieckiego dla klasy 1 szkoły podstawowej dotyczący części ciała, dolegliwości, chorób.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI

1. TYP SZKOŁY : szkoła podstawowa
2. DATA :
3. KLASA : I
4. PRZEDMIOT : język niemiecki
5. TEMAT LEKCJI : Co ci dolega? Utrwalenie nazw części ciała.
6. NAUCZYCIEL :

7. TYP LEKCJI:

Lekcja przeznaczona na utrwalenie nazw części ciała.

8. CELE LEKCJI:

• Uczniowie znają nazwy części ciała.
• Uczniowie potrafią wymienić nazwy części ciała i powiedzieć, co ich boli.
• Uczniowie znają i śpiewają piosenkę: „Mein Kopf tut weh”

9. POMOCE DYDAKTYCZNE:

• Podręczniki i zeszyty ćwiczeń: „ABCDeutsch” dla klasy 1
• Płyta CD
• Plakaty
• Pacynki: miś Theo i misia Thea
• Karty obrazkowe, zabawki, rekwizyty
• Materiały na tablicę interaktywną
• Karta pracy

10. METODY I FORMY PRACY:

• Metoda audiowizualna
• Metoda TPR (metoda reagowania całym ciałem)
• Metoda komunikacyjna
• Praca z całą klasą ( Plenum )
• Praca indywidualna ( Einzelarbeit )
• Praca w parach (Partnerarbeit)

11.ZAKŁADANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

Uczniowie:
• potrafią wymienić nazwy części ciała, powiedzieć, co ich boli
• znają i śpiewają piosenkę „Mein Kopf tut weh”
• potrafią prawidłowo wymówić poznane słownictwo

PRZEBIEG LEKCJI

FAZA WSTĘPNA LEKCJI:

• Powitanie klasy
• Sprawdzenie listy obecności
• Rozgrzewka – dzieci witają się z misiem i odpowiadają na pytania nauczyciela
• Sprawdzenie pracy domowej

Uczniowie mieli za zadanie nauczyć się piosenki „Mein Kopf tut weh”
na pamięć. Nauczyciel włącza piosenkę. Uczniowie śpiewają wspólnie piosenkę, pokazując dolegliwości wymienione w tekście. Następnie dzieci śpiewają piosenkę z podziałem na grupy.
Nauczyciel zaprasza ochotników do zaśpiewania piosenki.

CZĘŚĆ POWTÓRZENIOWA

Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji. Podkreśla, że dzisiaj dzieci będą utrwalać części ciała. Pokazuje uczniom karty obrazkowe, uczniowie nazywają poszczególne obrazki. Następnie, wszystkie dzieci powtarzają wspólnie nazwy części ciała.

Nauczyciel wiesza na tablicy plakat Mein Kopf tut weh. Dzieci podają nazwy poszczególnych części ciała.

FAZA ZASADNICZA LEKCJI

Uczniowie pracują z tablicą interaktywną. Wykonują wspólnie ćwiczenia dotyczące nazw części ciała oraz dolegliwości związanych z ich bólem. Nauczyciel nagradza uczniów za aktywność i rozdaje dzieciom znaczki
z misiem Theo.

Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy, która zawiera dwa ćwiczenia. Ćwiczenie 1 polega na namalowaniu w wyznaczonym miejscu części ciała,
o których mówi Julia.
Ćwiczenie 2 przewidziane jest dodatkowo dla uczniów, którzy pracują
w szybszym tempie. Dzieci mają za zadanie uzupełnić w wyrazach brakujące litery.

CZĘŚĆ UTRWALAJĄCA:

Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy „Beim Arzt”. W scence z udziałem pacynek przedstawia uczniom, co boli misia Theo. Sam przejmuje rolę lekarza i zadaje pytanie „Was tut dir weh?”
Nauczyciel zaprasza kilku uczniów do „przychodni lekarskiej”. Uczniowie odpowiadają na pytanie „Was tut dir weh?”, a asystent lekarza (ochotnik), podaje lek na wymienioną przez ucznia dolegliwość.

PODSUMOWANIE LEKCJI:
ZADANIE I OBJAŚNIENIE ZADANIA ...