Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Sadlik
Data publikacji
2019-05-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wykorzystanie klocków Hejnego.
 Pobierz (docx, 34,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz innowacji Hejnego

Data i miejsce realizacji: 28.02.2017 r.,

Czas trwania zajęć: 45 minut

Prowadząca: mgr Elżbieta Sadlik

Temat bloku: Klocki Hejnego

Temat dnia: Kolorowa matematyka. Rytm i muzyka

Cele ogólne:

słowne opisywanie ułożonej budowli z klocków,

rozróżnianie poziomów odnośnie ułożenia klocków,

rozpoznawanie metrum wysłuchanych tańców,

układanie klocków zgodnie z osią symetrii.

Cele operacyjne (uczeń):

tworzy schematy z kloców,

słownie opisuje ułożenie klocków z uwzględnieniem poziomów,

układa klocki według usłyszanej instrukcji,

słucha podkładów muzycznych i rozpoznaje tańce (polonez, cza-cza, trojak),

powtarza kroki podstawowe wysłuchanych tańców,

układa z klocków wysłuchany rytm,

kontynuuje i uzupełnia regularności geometryczne,

układa symetryczne obrazki z klocków.

Metody: klocki Hejnego

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: klocki Hejnego, wycięte z papieru figury geometryczne, podkłady muzyczne tańców.

Przebieg zajęć:

Kontynuowanie regularności geometrycznych

Ucz. dorysowują cztery kolejne figury w taki sposób, aby utworzyć rytm.

................................................................................................

Uzupełnianie brakujących figury.

Ucz. poprawnie zauważają regularność i uzupełniają ją.

, , , , , ........., ,........, ........., .........

Słuchanie melodii i określanie ich metrum

N. odtwarza melodie tańców. Ucz. słuchają ich i starają się rozpoznać metrum utworu. Prezentują rytm za pomocą:

a) klaskania,

b) kroków tanecznych,

c) klocków Hejnego.

Zabawa „Detektywi”

Wybrany ucz. układa dowolną budowlę nie pokazując jej reszcie grupy. Następnie słownie ją opisuje, a pozostali ucz. układają ją z klocków. Porównujemy swoje budowle z pierwowzorem, szukamy podobieństw i różnic. Analizujemy popełnione błędy.

Oś symetrii

Ucz. przypominają czym jest „oś symetrii”. Na kartonie każdy w rytm muzyki robi plamę z  farby, a następnie składamy karton na pół. Po obu stronach powstają identyczne obrazki. Zgięcie kartki jest osią symetrii.

Symetryczne wzory

Korzystając z klocków Hejnego, ucz. w parach układają na kartkach różne symetryczne wzory.

Układanie symetrycznego wzoru (epodrecziki.pl)

Korzystając z platformy podręcznika multimedialnego ucz. układają klocki zgodnie z osią symetrii.

Podsumowanie zajęć

Ucz. wymieniają się doświadczeniami na temat treści, które poznały na dzisiejszej lekcji.