Dodaj publikację
Autor
Adam Płachta
Data publikacji
2019-05-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

lekcja o bezpieczeństwie na drodze skierowana do uczniów z prawem jazdy.
 Pobierz (docx, 80,8 KB)

Podgląd treści

Adam Płachta

SCHEMAT SCENARIUSZA LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Część ogólna

Szkoła:

Data:

Lekcja nr:

Temat lekcji: Antydyskryminacja

Cele wychowawcze – wymagania ogólne:

Uczeń formułuje przyczyny dyskryminacji i nietolerancji w społeczeństwie,

Uczeń wyjaśnia definicje dyskryminacji i stereotypów,

Uczeń nabywa otwartości względem osób o odmiennych poglądach

Treści nauczania – wymagania szczegółowe:

Uczeń przedstawia propozycję zachować antydyskryminacyjnych,

Uczeń uzasadnia dlaczego dyskryminacja jest zła,

Uczeń podejmuje działania antydyskryminacyjne w swoim środowisku

Metody nauczania-uczenia się:

pogadanka,

wykład,

praca w grupach,

gra Baranga

ćwiczenie – „Euro-kolej”

ćwiczenie – „Wizualna biografia”

ćwiczenie – „Maszyna dyskryminacji”

Formy organizacyjne nauczania-uczenia się:

frontalna,

wspólna,

rozmowa kierowana,

indywidualna,

aktywizująca.

Środki dydaktyczne:

ćwiczenie ,,Wizualna biografia” czyli dwa różne zdjęcia jednej osoby (Dietera Schindlauera) + karta pracy

ćwiczenie ’,,Maszyna dyskryminacji” + fałszywy artykuł z gazety nt. amerykańskich więźniów – badania w USA

kartki do ćwiczenia „Euro-kolej”

4 zasady gry Baranga + 4 kostki do gier

film „Duński eksperyment” lub „Wszyscy jesteśmy kuzynami”

zasady obowiązując na lekcji

2 artykuły z przykładami dyskryminacji

rzutnik

prezentacja opisująca wszystkie ćwiczenia i definicje

Literatura metodyczna wykorzystana do opracowania scenariusza:

Poradnik dla trenera i nauczyciela. Jak uczyć tolerancji?

Antydyskryminacja. Pakiet edukacyjny

Edukacja antydyskryminacyjna. Podręcznik trenera.

Kopmas – edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą

Część szczegółowa

Część lekcji

Czynności nauczyciela

Metody

Formy

Środki dydaktyczne

Korelacja z edukacją szkolną

Uwagi

Wstępna

Nauczyciel wchodzi do klasy, wita się z uczniami i sprawdza obecność.

Wychowawca zaczyna lekcje od przeczytania dwóch artykułów dotyczących dyskry- minacji. Po odczytaniu wprowadza uczniów w temat lekcji.

Zaczyna od krótkiego wykładu dotyczącego definicji: tolerancja/nietolerancja, stereo- typ, dyskryminacja (zał. 1). W trakcie wykładu zadaje pytania uczniom, czym dla nich są w/w pojęcia, przedstawia trzy obowiązujące zasady (zał. 2) na dzisiejszej lekcji (wyja- śnia, że te trzy punkty obowiązują nie tylko dziś, ale od pierwszej klasy i przez całe życie) a w między czasie przeprowadza ćwiczenie „maszyna dyskryminacji” (zał. 3).

Nauczyciel w czasie ćwiczenia pyta o odczucia i emocje jakie im towarzyszą.

wykład,

pogadanka,

ćw. „Maszyna

dyskryminacji”

rozmowa kierowana

frontalna,

aktywizująca

dwa artykuły z przykładem dys- kryminacji,

rzutnik,

prezentacja,

zasady,

fałszywy artykuł o badaniach w USA

WOS

WOK

Historia

J. Polski

Główna

Nauczyciel podsumowuje pierwszą część lekcji i płynnie przechodzi do kolejnego ćwiczenia – Eurokolej (zał. 4). Najpierw prosi uczniów aby odliczyli od 1 do 4 i rozdzie- la ich wg numerków do poszczególnych grup (ważne aby grupy były losowe a nie do- brane).

Rozdaje kartki i prosi aby w grupach przedyskutowali zadanie. Po upływie czasu przewidzianym na pracę, prosi o podzielenie się opiniami przez każdą grupę. Zachęca, aby każda ...