Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Adam Płachta
SCHEMAT SCENARIUSZA LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Część ogólna
Szkoła:
Data:
Lekcja nr:
Temat lekcji: Antydyskryminacja
Cele wychowawcze – wymagania ogólne:
Uczeń formułuje przyczyny dyskryminacji i nietolerancji w społeczeństwie,
Uczeń wyjaśnia definicje dyskryminacji i stereotypów,
Uczeń nabywa otwartości względem osób o odmiennych poglądach
Treści nauczania – wymagania szczegółowe:
Uczeń przedstawia propozycję zachować antydyskryminacyjnych,
Uczeń uzasadnia dlaczego dyskryminacja jest zła,
Uczeń podejmuje działania antydyskryminacyjne w swoim środowisku
Metody nauczania-uczenia się:
pogadanka,
wykład,
praca w grupach,
gra Baranga
ćwiczenie – „Euro-kolej”
ćwiczenie – „Wizualna biografia”
ćwiczenie – „Maszyna dyskryminacji”
Formy organizacyjne nauczania-uczenia się:
frontalna,
wspólna,
rozmowa kierowana,
indywidualna,
aktywizująca.
Środki dydaktyczne:
ćwiczenie ,,Wizualna biografia” czyli dwa różne zdjęcia jednej osoby (Dietera Schindlauera) + karta pracy
ćwiczenie ’,,Maszyna dyskryminacji” + fałszywy artykuł z gazety nt. amerykańskich więźniów – badania w USA
kartki do ćwiczenia „Euro-kolej”
4 zasady gry Baranga + 4 kostki do gier
film „Duński eksperyment” lub „Wszyscy jesteśmy kuzynami”
zasady obowiązując na lekcji
2 artykuły z przykładami dyskryminacji
rzutnik
prezentacja opisująca wszystkie ćwiczenia i definicje
Literatura metodyczna wykorzystana do opracowania scenariusza:
Poradnik dla trenera i nauczyciela. Jak uczyć tolerancji?
Antydyskryminacja. Pakiet edukacyjny
Edukacja antydyskryminacyjna. Podręcznik trenera.
Kopmas – edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą
Część szczegółowa
Część lekcji
Czynności nauczyciela
Metody
Formy
Środki dydaktyczne
Korelacja z edukacją szkolną
Uwagi
Wstępna
Nauczyciel wchodzi do klasy, wita się z uczniami i sprawdza obecność.
Wychowawca zaczyna lekcje od przeczytania dwóch artykułów dotyczących dyskry- minacji. Po odczytaniu wprowadza uczniów w temat lekcji.
Zaczyna od krótkiego wykładu dotyczącego definicji: tolerancja/nietolerancja, stereo- typ, dyskryminacja (zał. 1). W trakcie wykładu zadaje pytania uczniom, czym dla nich są w/w pojęcia, przedstawia trzy obowiązujące zasady (zał. 2) na dzisiejszej lekcji (wyja- śnia, że te trzy punkty obowiązują nie tylko dziś, ale od pierwszej klasy i przez całe życie) a w między czasie przeprowadza ćwiczenie „maszyna dyskryminacji” (zał. 3).
Nauczyciel w czasie ćwiczenia pyta o odczucia i emocje jakie im towarzyszą.
wykład,
pogadanka,
ćw. „Maszyna
dyskryminacji”
rozmowa kierowana
frontalna,
aktywizująca
dwa artykuły z przykładem dys- kryminacji,
rzutnik,
prezentacja,
zasady,
fałszywy artykuł o badaniach w USA
WOS
WOK
Historia
J. Polski
Główna
Nauczyciel podsumowuje pierwszą część lekcji i płynnie przechodzi do kolejnego ćwiczenia – Eurokolej (zał. 4). Najpierw prosi uczniów aby odliczyli od 1 do 4 i rozdzie- la ich wg numerków do poszczególnych grup (ważne aby grupy były losowe a nie do- brane).
Rozdaje kartki i prosi aby w grupach przedyskutowali zadanie. Po upływie czasu przewidzianym na pracę, prosi o podzielenie się opiniami przez każdą grupę. Zachęca, aby każda ...