Dodaj publikację
Autor
Hanna Borucka
Data publikacji
2019-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

scenariusz zajęć przeznaczony dla grupy 5 - latków
 Pobierz (doc, 48,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć

Temat zajęć: Trójkąt, prostokąt, kwadrat, koło - z figurami geometrycznymi bawimy się wesoło!
Grupa wiekowa: 5 – latki
Czas trwania zajęć: 8.45 – 9. 20
Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości czterech podstawowych figur geometrycznych — koło,
trójkąt, kwadrat, prostokąt,
- rozwijanie inwencji twórczej i pomysłowości,
- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci poprzez edukację matematyczną,
Cele operacyjne (dziecko) :
- rozpoznaje za pomocą zmysłu wzroku kształt i kolor figury geometrycznej pokazanej
przez nauczyciela,
- opowiada o danej figurze geometrycznej zwracając uwagę na jej cechy
charakterystyczne przy pomocy nauczyciela,
- segreguje, grupuje obrazki szukając części wspólnej łączącej dane ilustracje,
- tańczy w rytm słyszanej muzyki, reaguje ruchem na polecenie słowne nauczyciela,
- przykleja figury geometryczne wg podanego, wcześniejszego rytmu,
Środki dydaktyczne:
- płyta CD „ Bajkowy maraton artystyczny” M. Kluza
- koperty z figurami geometrycznymi
- emblematy z figurami na sznurkach
- kartki z naklejoną tasiemką i rozpoczętym schematem figur geometrycznych
- ilustracje, obrazki
- napisy – nazwy figur
Literatura:
- Staszic J. „160 pomysłów na nauczanie zintegrowane w klasach I-III”, Wyd. Impuls,
Kraków 2008

Przebieg zajęć:
I. 1. Powitanie dzieci – piosenka powitalna „ To już czas” – M. Kluza
2. Wprowadzenie do tematu zajęć .
Szukanie części wspólnej ( zwrócenie uwagi na kształt – segregacja obrazków) w
poszczególnych obrazkach np. pomarańcza, zegar, piłka, tamburyno, piramida, trójkąt
instrument ,nos, znak drogowy, książka, znak drogowy, dom, okno, szafa, telewizor,
walizka, przeliczanie obrazków
II. 1. Co mam w ręce? – zabawa dydaktyczna.
Wybrane dziecko losuje z koszyka jedną figurę geometryczną, tak, aby nie widziały jej
pozostałe dzieci. Dziecko opowiada o tej figurze, nauczyciel pomaga np. Ma trzy rogi,
niektóre domy mają w takim kształcie dach. Gdy dzieci odgadną, przyglądają się danej
figurze, umieszczają ją na tablicy i podpisują obrazek – czytanie globalne.
2. Jaka to figura? – zgadywanka.
Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka stoi w środku koła z koszykiem w ręce. Wyjmuje
po jednej kartonowej figurze geometrycznej w różnych kolorach. Zwraca się kolejno do
każdego dziecka: jaka to figura Pawełku? Dziecko odpowiada całym zdaniem podając
kolor i kształt figury – Jest to czerwony trójkąt. W nagrodę dziecko otrzymuje daną
figurę.
3. Taniec figur geometrycznych.
Każde dziecko otrzymało emblemat figury, zawiesza go na szyję. dzieci tańczą w rytm
muzyki w kole, na ciszę w muzyce nauczyciel wypowiada nazwę figury (zmysł słuchu)
– dzieci mający tę figurę wchodzą do środka koła - tworzą koło i wspólnie tańczą,
nauczyciel może pokazać figurę (zmysł wzroku), nauczyciel pokazuje karteczkę, na
której napisana jest nazwa figury ( czytanie globalne)
4. Układanka geometryczna.
Nauczyciel zaprasza kolejno do stolików dzieci: zapraszam do stolika pierwszego
dzieci, które mają zawieszony na szyi emblemat koła, itd. Dzieci ...