Dodaj publikację
Autor
Maria Pięczykowska
Data publikacji
2019-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
89

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja przedstawia scenariusz z zakresu kształcenia literackiego w szkole podstawowej.
 Pobierz (doc, 414,0 KB)

Podgląd treści


Maria Pięczykowska – nauczyciel wspomagający, nauczyciel języka polskiego
[pic]

SCENARIUSZ LEKCJI SŁOWIK HANSA CHRISTIANA ANDERSENA – KSZTAŁCENIE LITERACKIE W IV KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

TEMAT:
Kocham twe serce więcej od twej korony, ale jednak korona ma w sobie czar świętości! Hans Christian Andersen Słowik.

CZAS LEKCJI: 45 minut
 
CELE GŁÓWNE:
• kształtowanie właściwych postaw moralnych na podstawie treści przeczytanej baśni.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ:
• wypowiada się na temat treści baśni,
• potrafi znaleźć odpowiedni fragment baśni,
• nazywa postacie występujące w baśni,
• zna treść baśni,
• poznaje cechy prawdziwej przyjaźni
• uświadamia sobie, że przyjaźń wymaga pewnego trudu

FORMY PRACY:
zbiorowa
 
METODY PRACY:
podające, aktywizujące i oparte na działaniu.
 
ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:
• Tekst baśni H.Ch. Andersena pt. Słowik,
• Kartki z planem wydarzeń
• Drzewo i liście z papieru

PRZEBIEG LEKCJI:            

1. Ogniwo wstępne:                                                 
 
• Poinformowanie uczniów o celu lekcji - pogadanka na temat skojarzeń uczniów z motywem serca (intuicja, umiejętność współodczuwania z innymi, zdolność do miłości i miłosierdzia, wrażliwość, pozaracjonalna mądrość, wiedza, dusza)

• Zapisanie na tablicy i w zeszytach tematu lekcji

• Nauczyciel czyta na głos baśń Słowik Hansa Christiana Andersena.

2. Ogniwo zasadnicze:

• Nauczyciel omawia z uczniami elementy świata przedstawionego w utworze.

Miejsce akcji: Chiny, miasto, pałac cesarza,
Czas akcji: niewiadomy (baśniowy),
Bohaterowie:
słowik: mały ptaszek, który swym śpiewem wzruszał, koił ból, rozweselał ludzi.
cesarz Chin: władca bardzo bogaty, ale bardzo samotny wśród dworzan, w swym pięknym pałacu i ogrodzie.
sztuczny słowik: zabawka wysadzana klejnotami i wygrywająca melodie.
marszałek
dworzanie: napuszeni i zarozumiali.
pomywaczka: biedna dziewczyna zmywająca garnki w cesarskiej kuchni.

• Układanie planu wydarzeń: Uczniowie losują poszczególne wydarzenia aby następnie pojedynczo opowiadać o nich co prowadzi do konstrukcji planu:

1. Sława słowika.
2. Poszukiwania ptaka.
3. Nadzwyczajny koncert.
4. Niewola ptaka.
5. Wielka popularność słowika w mieście.
6. Niezwykły prezent - mechaniczny słowik.
7. Sztuczny słowik - ulubieniec dworu i cesarza.
8. Zepsuty mechanizm.
9. Umierający cesarz.
10. Powrót prawdziwego słowika.

• Charakteryzujemy głównych bohaterów utworu:

• Ćwiczenie 1 - Jakże pospolicie wygląda! A może stracił swą barwę na widok tylu wytwornych osób? – uczniowie odpowiadają kto o kim wypowiada takie słowa w tekście.

Rozmowa na temat głównego bohatera, jego historii na dworze cesarskim.

• Ćwiczenie 2 - porównanie słowika ze sztucznym słowikiem, gromadzenie słownictwa: Uczniowie piszą na kartkach słowa, zwroty które uważają za odpowiednie do charakterystyki obu słowików. Następnie przypinają po dwóch stronach tablicy

|Słowik |Słowik cesarza Japonii |
|pospolicie wyglądający, szary, mały, pięknie śpiewa, wrażliwy,|Błyszczący, wysadzany brylantami, rubinami, szafirami, |
|przyjazny |wystarczyło go nakręcić a pięknie śpiewał, na szyi miał |
| |wstążeczkę, wytrzymały, nie męczył się |

• Ćwiczenie 3 Karty pracy ...