Dodaj publikację
Autor
Maria Pięczykowska
Data publikacji
2019-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
143

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczy kształcenia literackiego.
 Pobierz (doc, 88,5 KB)

Podgląd treści


Maria Pięczykowska – nauczyciel wspomagający, nauczyciel języka polskiego
[pic]

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM – KSZTAŁCENIE LITERACKIE

TEMAT:
Są dziwy na niebie i na ziemi, o których ani się śniło Waszym filozofom. O niezwykłych spotkaniach dwóch światów w drugiej części Dziadów Adama Mickiewicza.

CZAS LEKCJI: 45 minut

CEL GŁÓWNY
• zapoznanie z utworem (II część Dziadów) Adama Mickiewicza
• Uczeń docenia walory odrębności kulturowych.

• Uczeń dostrzega podobieństwa i różnice w obrzędach związanych ze Świętem

zmarłych w tradycji pogańskiej i chrześcijańskiej.

 
CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ:

• kształci umiejętność opowiadania o wydarzeniach
• rozumie tajemniczy i zjawiskowy charakter Dziadów,
• poznaje pojęcie Dziady,
• utrwala pojęcia scena, dialog, monolog, chór.
• wyciąga wnioski na temat poznanego tekstu
• odróżnia obrzędy pogańskie od chrześcijańskich w tekście
• rozumie potrzebę tolerancji ( także religijnej).

FORMY PRACY:
zbiorowa, indywidualna
 
METODY PRACY:
praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne
 
ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:
• Tekst Dziadów Adama Mickiewicza, kartki z planem wydarzeń, kartki z obrzędami

PRZEBIEG LEKCJI:            

1. Ogniwo wstępne:    

• Zapisanie na tablicy i w zeszytach tematu lekcji
• Zgaszenie światła w sali, zasunięcie rolet, zapalenie przez nauczyciela podgrzewaczy aby stworzyć tajemniczy charakter w sali.
• Pogadanka wprowadzająca na temat znanych uczniom sposobów obchodzenia Święta Zmarłych w różnych krajach ( np. Haloween w USA, Festiwal Głodnych Duchów w Japonii, uczty na cmentarzach chrześcijańskich w Meksyku).

• Nauczyciel czyta II cześć Dziadów na głos ( ok. 15 minut)
• Wyjaśnienie uczniom pojęcia Dziady:

W zeszycie:
Dziady - tytuł dramatu Adama Mickiewicza
dziady – nazwa uroczystości poświęcona zmarłym
dziadowie – zmarli przodkowie
dziady – wędrowni żebracy

2. Ogniwo zasadnicze:

• Nauczyciel wraz z uczniami omawia elementy świata przedstawionego w utworze.

w zeszycie: Elementy świata przedstawionego:
a) Miejsce akcji – kaplica w pobliżu cmentarza (zamknijcie drzwi do kaplicy i stańcie dookoła truny (trumny))
b) Czas akcji – Wigilia Święta Zmarłych (31 października), przed i po północy (Żadnej lampy, żadnej świecy w oknach zawieście całuny).
c) Cel – obrzęd ma przynieść ulgę w cierpieniu duszom czyśćcowym.
d) Bohaterowie:
| | |
|Świat ludzi żywych |Świat ludzi umarłych |
| | |
|Guślarz, Starzec, Chór wieśniaków i wieśniaczek, młodzieńcy |Aniołki (duchy dzieci: Józio i Rózia), Widmo Złego Pana, |
| |Pasterka Zosia, Tajemnicze Widmo. |

• Uczniowie otrzymują na karteczkach poszczególne punkty planu wydarzeń. Ich zadaniem jest opowiedzenie o wydarzeniu, które wylosowali i określenie jego kolejności. W wyniku tego ćwiczenia powstaje plan wydarzeń, który zostaje umieszczony w zeszycie (nauczyciel daje gotowe karteczki do wklejenia).

- Zgromadzenie się ludu w kaplicy
- Wezwanie dusz czyśćcowych
- Zapalenie garści kądzieli
- Oddalenie się zjaw
- Zapalenie wódki
- Pojawienie się Widma
- Zapalenie wianka ze święconego ziela
- Pojawienie się dziewczyny
- Oddalenie się zjaw
- Pojawienie się tajemniczego widma nie reagującego na zaklęcia Guślarza ...