Dodaj publikację
Autor
Maria Pięczykowska
Data publikacji
2019-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz lekcji dotyczący kształcenia językowego w szkole podstawowej.
 Pobierz (doc, 79,0 KB)

Podgląd treści


Maria Pięczykowska – nauczyciel wspomagający, nauczyciel języka polskiego
[pic]

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV – KSZTAŁCENIE JĘZYKOWE

TEMAT: Jak mówić i pisać aby wszyscy mnie zrozumieli? Wprowadzenie pojęcia zdania.

CZAS LEKCJI: 45 minut

CEL GŁÓWNY: Ukazać uczniom praktyczną funkcję (znaczenie i budowa) zdania.

CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
• potrafi wyodrębnić zdanie z przeczytanego tekstu,
• dowiaduje się do czego służy zdanie,
• poznaje budowę zdania,
• sam tworzy zdania pojedyncze,
• dostrzega, że wyrazy w zdaniu muszą przyjmować określoną formę.

FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa

METODY PRACY: metoda ćwiczeń praktycznych

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy

TOK LEKCJI:

1. Ogniwo wstępne:

• Zapisanie na tablicy i w zeszytach tematu lekcji

• Ćwiczenie 1
Polecenie: Posłuchaj i policz ile zdań przeczytałam.
Nauczyciel głośno, wyraźnie odczytuje uczniom tekst:

Pewnego dnia Dżeppetto przystąpił do rzeźbienia pajacyka. Ku jego zaskoczeniu oczka pajacyka zaczęły się poruszać. Wyrzeźbiony chłopczyk okazał się bardzo niegrzeczny. Pokazał staremu ojcu język.  Następnie kopnął go w nos i uciekł z domu.

Odpowiedź ucznia: 5

1a. Skąd wiecie?

Odpowiedź: Ponieważ pani brała 5 razy oddech.

2. Ogniwo zasadnicze:

• Ćwiczenie 2
Polecenie: Popraw tekst. Co zauważyłeś?
Nauczyciel rozdaje karty pracy ze zdaniami pozbawionymi wielkich liter i znaków interpunkcyjnych.

małego łobuza złapał policjant i oddał właścicielowi świadkowie zaczęli współczuć pajacykowi i oskarżać Dżppetta o maltretowanie dzieci w rezultacie stary człowiek trafił do więzienia kiedy zamknięto Dżeppetta w więzieniu chłopiec wrócił do jego domu tam wyszedł mu na spotkanie duży świerszcz który przestrzegał że niegrzeczne dzieci spotykają kary poirytowany pajac cisnął w mądrego owada młotkiem i zabił go

Odpowiedź: Zapisane zdanie zaczyna się wielka literą a kończy kropką.

• Ćwiczenie 3
Polecenie: Z rozsypanki ułóż zdania:

a) jajko, śniadanie, Ania, na
b) rano, wstał, chłopiec, dziś
c) z, chłopiec, domu, szybko
d) szkoły, Pinokio, do

3a. Pytanie nauczyciela: Dlaczego nie można ułożyć niektórych zdań z rozsypanki?

Odpowiedź ucznia: Brakuje czasownika.

3b. Dodajcie czasownik:

Odpowiedź ucznia: je, wybiegł, idzie

Uczniowie w tym momencie dają się przekonać, że nie może istnieć zdanie bez czasownika.

• Ćwiczenie 4
Polecenie: Z rozsypanek ułóż zdania:

a) mama, Marysia, obudzić, rano
b) kulawy, spotkał, chłopiec, lisa
c) prawdziwy, pajac, chłopiec, stał się
d) znalazł, rekina, się, brzuch, bohater, w

4a. Co musiałeś zrobić aby zdania miały sens i przekazywały informację?

Odpowiedź ucznia: Należało zmienić formy i kolejność wyrazów.

Dzięki temu zadaniu uczeń zauważa, że wyrazy tylko nazywają natomiast zdania posiadają funkcję informacyjną.

3. Podsumowanie

Ćwiczenie 5.
Zapisanie na tablicy słowa zdanie i podział na jego funkcje i uzupełnianie z pomocą uczniów. Zapis znajduje się ...