Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI W III KLASIE LICEUM
Opracowała: Maria Pięczykowska
TEMAT:
Przedmiot codziennego użytku jako ruch wyobraźni w wierszu Sprawdzone sobą Mirona Białoszewskiego.
CZAS LEKCJI: 90 minut
CEL GŁÓWNY:
• Zapoznanie uczniów z elementami sztuki współczesnej.
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
• Rozwiązuje problematykę utworu – potrafi dowieść, że założona przez niego teza jest słuszna za pomocą przytoczenia odpowiednich fragmentów tekstu (P.P.l.2.1. Uczeń potrafi samodzielnie docierać do informacji – w książkach, prasie, mediach elektronicznych oraz w wypowiedziach ustnych;(P.P.l.1.2 Uczeń wyszukuje w wypowiedziach potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu);
• Rozumie treść i problematykę wiersza – potrafi go zinterpretować (P.P.l.1. Uczeń odbiera komunikaty pisane, mówione – rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie); (P.P.l.3.1,2,3 1)Uczeń przedstawia propozycję odczytania konkretnego tekstu kultury i uzasadnia ją; 2) uwzględnia w interpretacji potrzebne konteksty kulturowe);
• Stosuje wcześniej poznane wiadomości – porównuje tekst współczesny innymi tekstami kultury (P.P.l.3.2 Uczeń uwzględnia w interpretacji potrzebne konteksty np. biograficzne, historyczne, literackie).
FORMY PRACY:
grupowa, zbiorowa
METODY PRACY:
podające, aktywizujące i oparte na działaniu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• tekst wiersza Mirona Białoszewskiego pt. Sprawdzone sobą;
• komputer i rzutnik;
• wydrukowane fotografie tekstów kultury + polecenia.
PRZEBIEG LEKCJI:
I. Ogniwo wstępne: przewidziany czas: 10 minut
1. Przedstawienie za pomocą rzutnika na ścianie tekstu kultury, którym jest fotografia dzieła z 1916 roku - Marcel Duchamp, Suszarka do butelek (nie podpisuje fotografii).
[pic]
Marcel Duchamp, Suszarka do butelek
2. Proszę uczniów, aby powiedzieli jak im się wydaje, co to jest?
Ćwiczenie1
Uczniowie, w kilkuosobowych grupach zastanawiają się, z czym im się obiekt kojarzy. Czy ta forma im coś przypomina? Mają przedstawić luźne skojarzenia. (5 minut).
3. Uczniowie przedstawiają własne propozycje (np. straszak na gołębie, gotycka spirala, świątynia, wieża, lampa, minaret, drzewo).
4. Mówię uczniom, ze jest to suszarka do butelek z początku XX wieku a więc przedmiot codziennego użytku. Czy uważacie coś takiego za sztukę?
5. Zapisanie na tablicy i w zeszytach tematu lekcji.
II. Ogniwo zasadnicze: czas 30 minut
Zestawiam uczniom fotografię suszarki do butelek z dobrze im znanym dziełem Leonarda da Vinci Dama z łasiczką i zastanawiamy się nad różnicami pomiędzy takimi dziełami sztuki.
Omawiane z uczniami zagadnienia:
Czym różnią się zestawione dzieła?
- Dzieło Leonarda jest klasycznie piękne a suszarka do butelek to przedmiot codziennego użytku.
Czy artysta jest ważny?
W renesansie znamy autorów dzieł a tutaj wychodzi na to, że autor nie jest potrzebny.
Czy wszystko, co robimy jest ...