Dodaj publikację
Autor
Dorota Stypułkowska
Data publikacji
2019-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

przykładowy konspenk zajęć dla dziecka z niedokształceniem mowy z powodu niedosłuchu.
 Pobierz (docx, 17,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć surdologopedycznych

Log16

Dorota Stypułkowska

Imię dziecka: Kacper wiek: 3;5

Diagnoza audiologiczna: wrodzony, obustronny niedosłuch zmysłowo-nerwowy w stopniu umiarkowanym

Diagnoza surdologopedyczna: opóźniony rozwój mowy z powodu niedosłuchu

Opis: wypowiedzi słowne są poniżej normy: wypowiedzi 2-wyrazowe, rzadko wypowiedzi zdaniowe, często agramatyczne, ubogi słownik, rozumienie prawidłowe, w artykulacji zjawiska rozwojowe: substytuty, uproszczenia grup spółgłoskowych, dziecko zaaparatowane w 6m.ż.

Cele zajęć: doskonalenie percepcji słuchowej, utrwalenie rozumienia przyimków, ćwiczenie rozumienia poleceń złożonych, utrwalenie rozumienia i użycia nazw kolorów i form fleksyjnych.

Ogniwa

zajęć

Rodzaje

ćwiczeń

Przebieg ćwiczeń

pomoce

czas

uwagi

wstępne

Ćw. wzbudzające

motywację do ćw. zasadniczych

Rozbudzanie motywacji do zajęć poprzez spontaniczną rozmowę z dzieckiem i wspólne odśpiewanie piosenki pokazując odpowiednie gesty ( na melodię Panie Janie):

Witaj Kacperku, witaj Kacperku,

Jak się masz? Jak się masz?

Wszyscy Cię kochamy , wszyscy Cię kochamy,

Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

ok.

5min.

Temat w zależności od sytuacji

zasadnicze

- ćw. słuchowe

-ćw. utrwalające rozumienie przyimków

- ćw. pamięci słuchowej

-ćw. utrwalające rozumienie poleceń złożonych

-ćw. rozwijające formy fleksyjne i nazwy kolorów

Różnicowanie dźwięków: rozpoznawanie nagranych odgłosów zwierząt - dziecko wskazuje właściwą ilustrację, może też naśladować usłyszane zwierzę.

Dziecko otrzymuje 5 ilustracji, prowadząca opisuje relacje miedzy przedmiotami na obrazkach: Tu pies siedzi w budzie. Pies siedzi obok budy. Pies wskoczył na budę. O, tu piesek schował się za budę itd. Następnie dziecko ma za zadanie wskazać odpowiednią ilustrację. Prowadząca mówi: W budzie, za budą itd.

Następnie prowadząca pyta i wskazuje na ilustrację : Gdzie jest pies? A gdzie piesek się schował?

Na stoliku są porozkładane desygnaty. Polecenia: Ułóż po kolei, ułóż w kolejności, jaką słyszysz. Zapamiętaj co jest pierwsze.

Na początku instrukcję wykonuje prowadzący, później zamieniamy się rolami.

Pies, kot, dom

Słoń, choinka, prezent

Piłka , samochód, klocki

Pies, dom, sanki itp

Prowadzący mówi polecenia, dziecko ma z a zadanie wykonać polecenia np.: Weź misia, połóż obok kaczuszki i podaj mi chusteczki”, „zdejmij samochód z półki , włóż go do skrzynki i otwórz drzwi”, „ podejdź do okna, weź klocek i połóż na półce” , „usiądź na podłodze i podnieś ręce” itp.

Z worka dziecko losuje zabawki lub przedmioty jednokolorowe, dziecko losuje i ma za zadanie nazwać przedmiot i kolor , nazywamy w M. lp np. czerwona piłka, zielona kredka, żółty samochód, czarny kot, biała kreda, niebieski samolot, pomarańczowe koło itd.

Po wylosowaniu i nazwaniu wszystkich przedmiotów prowadząca prosi o wrzucanie przez dziecko do worka usłyszanych przedmiotów:

„ Wrzuć do worka: czerwoną piłkę, czarnego kota, białą kredę itd.

Lub przy wrzucaniu do worka ...