Dodaj publikację
Autor
Justyna Pawełek
Data publikacji
2019-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie IV z wykorzystaniem metod aktywizujących oraz TiK
 Pobierz (doc, 52,5 KB)

Podgląd treści


Zastosowanie obliczania ułamka danej liczby do rozwiązywania zadań tekstowych – lekcja w kl.IVa

mgr Justyna Pawełek
nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jaworniku Polskim
___________________________________________________________________________

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
z wykorzystaniem TiK

Data: 24.05.2019
Przedmiot: matematyka
Czas realizacji: 1 godzina lekcyjna
Temat lekcji: Zastosowanie obliczania ułamka danej liczby do rozwiązywania zadań tekstowych.
Cel ogólny lekcji: Stosowanie umiejętności rozwiązywania zadań praktycznych z zastosowaniem obliczania ułamka liczby naturalnej.

Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
wyjaśnia pojęcie ułamka
wskazuje i rozumie znaczenie odpowiednich części ułamka: licznik, mianownik, kreska ułamkowa
dzieli całości i zaznacza w oparciu o podany ułamek
zapisuje ułamki do danej sytuacji
rozwiązuje praktyczne zadania dotyczące ułamków zwykłych
analizuje, wyjaśnia i uzasadnia
pracuje samodzielnie, współpracuje w grupie
Cele lekcji w języku ucznia:
Przypomnienie - co to jest ułamek i w jaki sposób jest zapisywany w różnych sytuacjach, jak obliczamy i wykorzystujemy w sytuacji praktycznej.
NACOBEZU:
wiesz, jak zapisać i odczytać ułamek
wiesz, jak obliczyć ułamek danej liczby
wiesz, jak rozwiązać prawidłowo zadanie
Metody pracy:
ocenianie kształtujące, (technika samooceny, technika zdań niedokończonych)
pogadanka,
metoda ćwiczeniowa,
metoda aktywizująca – quiz interaktywny,
metoda praktyczna poprzez doświadczenie, pt: „Goście”( kształtowanie kompetencji kluczowych)
Formy pracy:
praca z całą klasą,
praca indywidualna,
praca w grupach ( 3 grupy)
Pomoce dydaktyczne:
prezentacja multimedialna,
quiz interaktywny, pt: Wyścig koni- LearningApps.org,
karty aktywności,
komputer i tablica interaktywna,
film dydaktyczny, pt: /Konie dla synów/Scholaris,
ćwiczenie pamięciowe : ułamek liczby wersja B/klasa IV/ na stronie www.matzoo.pl
PRZEBIEG LEKCJI
1. Przywitanie uczniów.
2. Podanie tematu,
Wstęp ( 5 min)
Zaciekawienie uczniów tematem lekcji poprzez rozwiązanie zagadki w postaci rebusa. ( Hasło: ułamki)
Pytania i polecenia nauczyciela:
Co to takiego jest ułamek?
Proszę osobę chętną do zapisania ułamka 2/5.
Z jakich elementów składa się ułamek?
Co wyraża licznik a co mianownik ułamka?
3. Zad. 1
Wykonamy ćwiczenie pamięciowe, które pozwoli nam przypomnieć wiadomości, jakie poznaliście na ostatniej lekcji. Będzie to obliczanie ułamka danej liczby na prostych przykładach z wykorzystaniem strony matzoo. Jesteście już podzieleni na grupy i każdy z was ma na stole kartę aktywności (zał 1). Proszę wypełnić imię i nazwisko oraz wpisywać odpowiedzi do poszczególnych zadań. Po zakończeniu lekcji zbiorę wasze karty i ocenię aktywność.

Na dzisiejszej lekcji będziemy zajmowali się rozwiązywaniem zadań ze szczególnym zwróceniem uwagi na zastosowanie obliczania ułamka w sytuacjach praktycznych. Chciałabym abyście w trakcie rozwiązywania, zwócili uwagę, czy ułamki w rzeczywistości są nam potrzebne oraz jeśli tak, potrafili podać przykłady?

4. Zad 2. Goście (grupy dzielą ...