Dodaj publikację
Autor
Magdalena Krochmal
Data publikacji
2019-06-02
Średnia ocena
5,00
Pobrań
153

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz jest przeznaczony do ćwiczenia umiejętności komunikacyjnych związanych z robieniem zakupów dla osób ze spektrum autyzmu.
 Pobierz (docx, 14,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH DLA OSÓB ZE SPEKTRUM AUTYZMU – „W sklepie”

TEMAT: Ćwiczenia umiejętności komunikacyjnych– w sklepie

WIEK UCZESTNIKÓW: IV –VIII SP

RODZAJ ZAJĘĆ: rewalidacyjne

METODY ZAJĘĆ: ćwiczebna, słowna

FORMA ZAJĘĆ: indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ćwiczenia w prowadzeniu rozmów z „Jak ćwiczyć społeczne umiejętności komunikacyjne i zwiększać samodzielność u osób z autyzmem” M. Pulchny-Wrona, A. Wolińska-Chlebosz, gazetki reklamowe, „zabawowe” monety i banknoty, karty pracy z ćwiczeniami dotyczącymi tematu zakupów, komputer z dostępem do Internetu, kalkulator.

CELE:

uczeń potrafi prawidłowo uzupełnić ćwiczenia w prowadzeniu rozmów związanych z zakupami,

uczeń zna wartości banknotów i monet oraz potrafi się nimi posługiwać,

uczeń potrafi stworzyć listę zakupów spożywczych wraz z oszacowaniem kosztorysu.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Nauczyciel przedstawia uczniom temat i plan zajęć.

Uczniowie uzupełniają w kartach pracy dialogi związane z robieniem zakupów w sklepach („Jak ćwiczyć społeczne umiejętności komunikacyjne i zwiększać samodzielność u osób z autyzmem” M. Pulchny-Wrona, A. Wolińska-Chlebosz).

Uczniowie czytają prawidłowo uzupełnione dialogi z podziałem na role.

Uczniowie rosnąco szeregują nominały monet oraz banknotów.

Uczniowie do otrzymanej listy zakupów dopisują ceny produktów opierając się na własnej wiedzy, ofertami w gazetkach reklamowych i/lub korzystając z Internetu (aneks nr 1).

Uczniowie tworzą listę zakupów spożywczych potrzebnych do zrobienia kolacji wraz z kosztorysem opierając się na własnej wiedzy, ofertami w gazetkach reklamowych i/lub korzystając z Internetu (aneks nr 2).

Nauczyciel podsumowuje zajęcia i zachowanie ucznia.

Opracowała: Magdalena Krochmal

Aneks nr 1

ZAD. 5

Do podanej listy zakupów dopisz ceny wybranych produktów. Korzystaj z własnej wiedzy, gazetek reklamowych i/lub Internetu. Przygotuj podsumowanie zakupów.

Lista zakupów:

Sałata- 1 szt. –

Pęczek rzodkiewek –

Chleb zwykły – 1 szt.

Ziemniaki młode – 2 kg –

Pierś z kurczaka – 2 szt. –

Ogórki szklarniowe – 0,5 kg –

Mleko w kartonie – 2 szt. –

Cytryny – 1 kg –

Pomidory- 0,5 kg –

Suma:

Aneks nr 2

ZAD. 6

Planujesz przygotować dla twojej rodziny kolację. W portfelu masz 50 zł. Przygotuj listę zakupów oraz kosztorys. Korzystaj z własnej wiedzy, gazetek reklamowych i/lub Internetu.

Lista zakupów:

Suma: