Dodaj publikację
Autor
Ewa Niezgoda
Data publikacji
2019-06-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
20

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć "Słońce i deszcz" dla dzieci trzyletnich
 Pobierz (docx, 13,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Grupa: 3-latkiTemat zajęcia: W krainie pogody. Cele ogólne: - rozpoznawanie i nazywanie zjawisk atmosferycznych tj. słońce, deszcz - rozwijanie zdolności matematycznych- budowanie przyjaznej atmosfery podczas zajęć i zabawCele operacyjne. Dziecko:- nawiązuje pozytywne relacje z rówieśnikami w sytuacjach zadaniowych i w zabawie- nazywa i przeżywa obserwowane zjawiska przyrodnicze np. słońce, deszcz- bierze udział w zabawach muzyczno- ruchowych i relaksacyjnych- klasyfikuje krople deszczu (małe, duże) - dostrzega regularność w układach rytmicznych, kontynuuje rytm z przestrzeganiem charakterystycznego układu elementów - reaguje na polecenia nauczycielaMetody:- aktywizujące- zabawy twórcze, zabawy relaksacyjne- zabawa dydaktyczna- zabawy muzyczno- ruchowe

Formy:

- indywidualna - zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:piosenka „Dzień dobry”, „Ogrodnik zasiał ziarno”, parasolki, karteczki ze słońcem, deszczem i chmurką, szablon z kratkami, szary papier z pomalowaną chmurą, wycięte krople deszczu – duże i małe.

Przebieg zajęć:1. Powitanie piosenką „Dzień dobry”

2. Rozmowa na temat pogody, zjawisk atmosferycznych znanym dzieciom, nawiązanie do pogody słonecznej oraz deszczowej, pokazanie obrazków.

3. Zabawa ruchowa „Świeci słońce, pada deszcz”

Dzieci na hasło „Świeci słońce” – spacerują po sali, natomiast na hasło „pada deszcz” – chowają się pod parasole.

4. Utworzenie rytmu składającego się z dwóch elementów: słońce, deszcz.

Nauczyciel pokazuje prawidłowy rytm na tablicy, następnie wykonuje to samo z pomocą dzieci. Każde dziecko otrzymuje 4 obrazki słońca i 4 obrazki deszczu. Zadaniem jest prawidłowe utworzenie rytmu w kolejności: słońce, deszcz, słońce, deszcz, itd. 5. Zabawa ruchowa do piosenki „Ogrodnik zasiał ziarno”

Każde dziecko wybiera sobie jeden obrazek: słońca, deszczu lub chmurki. Na słowa piosenki „deszcz”- w środku koła tańczą dzieci, które wybrały obrazek z deszczem, itd.

6. Praca zbiorowa: naklejanie pod chmurką dużej i małej kropli deszczu przez każde dziecko.

7. Zakończenie - zabawa relaksacyjna- rymowanka – ćwiczenia grafomotoryczne połączone z rozwijaniem mowy. Nauczyciel mówi tekst, dzieci próbują go powtarzać i naśladują ruchy i gesty nauczyciela Deszczyk pada, deszczyk pada, parasolka się rozkłada.Chmurki małe się spotkały i cichutko rozmawiały.Deszczyk pada mały , wielki, A w kałużach są kropelki.- w powietrzu palcami naśladujemy deszcz, rysujemy duży parasol, rysujemy chmurki, naśladujemy deszcz, rysujemy bąbelki- kółeczka.