Dodaj publikację
Autor
Ewa Niezgoda
Data publikacji
2019-06-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w grupie dzieci 6-letnich z okazji "Dnia Ziemi"
 Pobierz (docx, 18,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w grupie dzieci 6-letnich

Cel ogólny: Zapoznanie dzieci ze sposobem segregowania śmieci i ponownego ich

wykorzystywania.

Cele operacyjne: 1. Kształcenie spostrzegawczości.

2. Rozwijanie wyobraźni twórczej.

3. Zachęcanie do dbania o środowisko naturalne.

Środki dydaktyczne: ilustracja czystego i zaśmieconego lasu, plansze: Recykling: papieru, szkła, plastiku, chusta animacyjna, worki na śmieci, kosz, pojemniki do segregacji śmieci, różnego rodzaju odpady, gazety do zabawy, nagranie piosenki ,, Witaj”, ,, Ziemia, wyspa zielona”, muzyka do marszu, wolna, szybka.

Forma: indywidualna, z całą grupą.

Metoda: czynna, słowna, oglądowa, pedagogika zabawy.

Przebieg zajęcia:

Wstęp:

1.Recytacja wiersza na powitanie: ,,Wszyscy w kręgu tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma. I dzień dobry już mówimy, tak zabawa się zaczyna”.

2.Powitanie z autoprezentacją: dzieci stoją w kole, każda osoba w wyznaczonej kolejności za pomocą tupania wystukuje sylaby swojego imienia, wymawiając je głośno.

3.Zabawa powitalna: ,,Witaj tato, witaj mamo” (pedagogika zabawy) – powitanie rodziców:

,,Witaj tato, witaj mamo, jak się masz, jak się masz?

Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy,

bądź wśród nas, bądź wśród nas”.

4.Wprowadzenie tematu za pomocą zagadki:

Sosnowy, dębowy, stary lub młody,

żyją w nim zwierzęta i rosną jagody”.

- Rozmowa na temat: Co to jest las?

Dzieci oglądają dwie ilustracje przedstawiające las czysty i zaśmiecony. wypowiadają się, w którym miejscu chciałyby przebywać.

5.Ćwiczenia oddechowe: nauczyciel rozpyla olejek o zapachu leśnym. Dzieci wąchają, robiąc głęboki wdech powietrza nosem i wydech ustami.

Rozwinięcie:

1.Rozmowa:

- Jakie niebezpieczeństwa grożą lasom ze strony człowieka?;

- Czy tylko lasy należy chronić?

Nauczycielka mówi, że Ziemia jest domem ludzi, którzy powinni o nią dbać. Niestety, często o tym zapominają. Niszczą nie tylko środowisko, zatruwają powietrze, wycinają lasy, zanieczyszczają rzeki, jeziora i morza. Duża ilość śmieci, które ,,produkują” ludzie nie tylko brzydko wygląda, ale też jest zagrożeniem dla przyrody.

- Czym jest śmieć?

Śmieciem jest każda rzecz, której nie chcemy, nawet najpiękniejsza zabawka świata, która nam się znudziła. W tym momencie stanie się ona śmieciem. Za chwilę tym śmieciem już nie musi być, wystarczy ją wyjąć z kosza.

- Czy otacza nas dużo śmieci, czy widać je na ulicach, podwórkach, czy widać przepełnione śmietniki? (wypowiedzi dzieci).

2.Taniec integracyjny ,,Samoloty”:

Dzieci wybierają się na wycieczkę samolotem, aby sprawdzić jaki jest stopień zanieczyszczenia naszej Ziemi. Taniec wśród porozrzucanych śmieci. Dzieci zajmują miejsca na dywanie w kręgu, w środku znajdują się śmieci.

3.Wspólne poszukiwanie rozwiązania, co zrobić ze śmieciami? (propozycje dzieci).

- Gdzie jest miejsce śmieci?

4.Wprowadzenie pojęcia segregacja śmieci (porządkowanie ich ...