Dodaj publikację
Autor
Ewelina Rokicka
Data publikacji
2019-06-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z elementami głośnego czytania dla dzieci w wieku 5-6 lat.
 Pobierz (doc, 36,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt zajęć dla 5- i 6-latków
Temat zajęć: Przedszkolaki poznają zawody.
Czas trwania: 60 minut.

Cel ogólny:
▪ Zapoznanie z różnymi zawodami, budzenie szacunku wobec różnych profesji
▪ Prezentacja książek dotyczących różnych zawodów

Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
▪ wymienić nazwy poznanych zawodów,
▪ rozpoznać przedstawicieli różnych zawodów na ilustracjach
▪ prawidłowo rozpoznać i nazywać atrybuty różnych zawodów
▪ krotko opisać, na czym polega praca w danym zawodzie
▪ poprawnie rozwiązywać zagadki
▪ znaleźć różnice na obrazkach
▪ aktywnie uczestniczyć w zabawach
▪ współpracować z innymi dziećmi
▪ skoncentrować uwagę na oglądanych książkach

Metody pracy:
▪ oparte na słowie: głośne czytanie wierszy, objaśnienia, rozmowa,
▪ oparte na działaniu: łączenie w pary na zasadzie podobieństwa, odgadywanie zawodów na podstawie atrybutów, odnajdywanie różnic
▪ oparte na oglądzie: prezentacja książek dla dzieci

Formy pracy:
▪ indywidualna
▪ grupowa
▪ zbiorowa

Środki dydaktyczne:
▪ Książki:
1) Poznaję zawody : wiersze dla dzieci / Dorota Strzemińska-Więckowiak, il. Dariusz Wanat.- Warszawa : Wydawnictwo SBM, 2015,
2) Co z ciebie wyrośnie? / napisali i narysowali Aleksandra i Daniel Mizielińscy ; zred. i swoje dopisał Maciej Byliniak.- Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2010,
oraz inne książki dla dzieci dotyczące zawodów.
▪ Karty (w formacie A6) przedstawiające różne zawody i ich atrybuty
▪ Przedmioty symbolizujące lub kojarzące się z określoną profesją
▪ Karty pracy – para podobnych obrazków przedstawiających wybrany zawód
▪ Kredki lub długopisy

Przebieg zajęć:
1. Powitanie, wprowadzenie do tematu.
2. Rozmowa nt. różnych zawodów (Jakie zawody znacie? Jakie zwody wykonują wasi rodzice, dziadkowie, opiekunowie? Kim chcielibyście zostać). Odczytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Kim zostanę” z książki Poznaję zawody : wiersze dla dzieci
3. Łączenie w pary.
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty z obrazkami przestawiającymi przedstawicieli różnych zawodów oraz karty przedstawiające atrybuty związane z daną profesją. Każde dziecko otrzymuje 1 kartę. Zadaniem każdego uczestnika jest odnalezienie dziecka z kartą pasująca do tej, którą otrzymał od nauczyciela. W tym celu dzieci mogą rozmawiać, konsultować się, dopytywać, co przedstawia ich karta. Następnie, już w parach dzieci próbują ustalić i powiedzieć, czym zajmuje się osoba reprezentująca dany zawód.
Jeżeli dzieci nie wiedzą, na czym polega wykonywanie określonego zawodu, nauczyciel im to wyjaśnia.
4. Atrybuty.
Nauczyciel prosi dzieci o wylosowanie z koszyka przedmiotu, symbolizującego określony zawód (np. koperta, strzykawka, zegarek, gazeta, centymetr, grzebień itp.) Zadaniem dzieci jest powiedzenie, jaki zawód kojarzy im się z danym przedmiotem.
5. Głośne czytanie wierszy dotyczących rozmaitych zawodów z książki „Poznaję zawody” (zagadki). Dzieci odgadują, o jaki zawód chodzi w danym wierszyku.
6. Prezentacja nietypowych zawodów – przykłady z książki „Co z ciebie wyrośnie?”
7. Znajdź różnicę. Zadaniem dzieci jest wyszukanie różnic na 2 podobnych obrazkach, przedstawiających wybrany zawód ...