Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusze do zajęć dla dzieci 3, 4 - letnich
Temat zajęć: Kolorowe pisanki
Grupa: Biedronki
Data: 25.03.2016r.
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Małgorzata Bielenin
Cel ogólny:
- Bogacenie wiedzy dzieci o zwyczajach Świąt Wielkanocnych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, jakie święta się zbliżają,
- zna niektóre tradycje wielkanocne (palma, pisanki, święcenie pokarmów w koszyku, składanie sobie życzeń świątecznych),
-potrafi tworzyć zbiory jajek ze względu na ich kolor,
- przelicza sylwety jajek w zakresie pięciu,
- próbuje wybrać odpowiednią cyfrę wskazującą liczbę jajek,- łączy sylwety pisanek pocięte na części,
- wyszukuje wg instrukcji takiego samego zająca,
-ćwiczy równowagę i skupienie uwagi podczas przenoszenia jajek na łyżce,
-starannie przykleja kulki z bibuły na kartkę świąteczną,- odczuwa zadowolenie ze swojej pracy,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
słowna: rozmowa, instrukcje i objaśnienia,
czynna: zadań stawianych, wykonanie samodzielnych doświadczeń,
percepcyjna: obserwacja, pokaz.
Środki dydaktyczne:
- kolorowe, plastikowe pisanki, sylwety pisanek i zajączków, talerzyki papierowe, kartki świąteczne, kulki z bibuły, kartoniki z cyframi, łyżka, palma wielkanocna, kurczak.
Przebieg zajęć:
Zabawa muzyczno-ruchowa na powitanie wg wyboru dzieci.
Określenie pory roku, dopasowanie napisu globalnego do obrazka.
Przypomnienie, jakie święta się zbliżają, jakie są zwyczaje- palma, pisanki w koszyku.
„Zajączek wielkanocny”- szukanie takiego samego zająca wg słownej instrukcji N.
„Wielkanocne jajeczko puszczam w krąg…”- doskonalenie uwagi, dokładności i skupienia.
„Ile pisanek?”-tworzenie zbiorów ze względu na kolor, przeliczanie; określanie, gdzie więcej, a gdzie mniej; próba dopasowania odpowiedniej cyfry do zbioru.
„Zanieś do celu”- spacer z jajkiem na łyżce.
„Boogie- woogie”- zabawa muzyczno-ruchowa z piosenką.
„Znajdź drugą połowę”- łączenie pociętych na części sylwet pisanek.
„Kartka świąteczna”- wyklejanie kurczaka kulkami z bibuły. Dbanie o staranne wykonanie pracy.
Zaproszenie dzieci do spotkania z wielkanocnym zajączkiem i szukanie zostawionej przez niego niespodzianki.