Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z języka polskiego z wykorzystaniem tablicy interaktywnej
Klasa: 4 SP
Przedmiot : język polski
Data: 7.11.2018r.
Prowadzący: Justyna Z.
temat: Spotkanie z lekturą Kajko i Kokosz. Szkoła latania
1 1. Cele lekcji
1 a) Wiadomości
Uczeń:
• zna historię komiksu,
• wie, jakie są cechy komiksu,
• zna treść lektury,
• wie o możliwości przekładu semiotycznego komiksu.
2 b) Umiejętności
Uczeń:
• potrafi wskazać w konkretnym tekście cechy komiksu,
• potrafi przeanalizować obrazek i w sposób spójny i logiczny omówić treść na nim przedstawioną,
• umie redagować definicję.
• opowiada o przeczytanym tekście
• wyciąga wnioski, ocenia postępowanie bohaterów
2 2. Metoda i forma pracy
• Elementy wykładu,
• pogadanka ,
• metoda zajęć praktycznych,
• praca zbiorowa,
• praca indywidualna.
3 3. Środki dydaktyczne
• Komputer,
• tablica multimedialna,
• komiksy.
• karta pracy
4 4. Przebieg lekcji
1 a) Faza przygotowawcza
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności i kontroluje zadanie domowe. Przedstawia uczniom temat lekcji i cele zajęć.
2 b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel prosi uczniów o zaprezentowanie przyniesionych komiksów – mają przedstawić tytuły komiksów, autora, głównych bohaterów. Kilkoro z dzieci prezentuje treść ulubionego komiksu lub opowiada najciekawszą przygodę bohaterów.
2. Uczący w skrócie przedstawia historię komiksu.
3. Uczniowie wypełniają zadanie nr 1 w kartach pracy, które ułatwi im usystematyzowanie wiedzy zdobytej w toku lekcji.
Zad.1 Główne cechy komiksu
Uczniowie wspólnie próbują wskazać w komiksie następujących elementów:
• główne cechy językowe (np. zwięzłe wypowiedzi bohaterów, przewaga dialogów),
• pozajęzykowe elementy świata przedstawionego (np. wyrazy dźwiękonaśladowcze - trach! bum! graficzny zapis dźwięków pozasłownych),
• cechy graficzne (np. tekst umieszczony w chmurkach, sceny znajdują się w klatkach).
4. Nauczyciel wyjaśnia, że istnieje dużo możliwości adaptacji komiksów na inne dzieło (np. przetworzenie komiksu na film, filmu na komiks, wykorzystanie scen i bohaterów komiksu w grafikach komputerowych i reklamach telewizyjnych). I taki zabieg nazywamy przekładem semiotycznym.
5. Uczniowie wymieniają znane im adaptacje komiksu.
6. Uczniowie rozpoczynają pracę z komiksem Kajko i Kokosz. Szkoła latania
Uczniowie wykonują kolejne zadania przy tablicy interaktywnej – odpowiedzi przenoszą na karty pracy.
Zad.2. Plan wydarzeń
Uczniowie numerują na tablicy interaktywnej właściwą kolejność planu wydarzeń, uzupełniają kartę pracy
Zad.3 . Opis bohaterów
Następnie przyglądają się uważnie bohaterom i starają się jak najdokładniej ich opisać. Podają swoje propozycje na forum klasy, wypełniają karty pracy.
Kolejnym krokiem jest praca na tablicy z zadaniem interaktywnym. Uczniowie zaznaczają właściwe odpowiedzi na pytania dotyczące bohaterów komiksu.
https://learningapps.org/view5778953
Zad.4. Cechy charakteru
Uczniowie dopasowują na tablicy interaktywnej właściwe cechy . Uzupełniają karty pracy
7. Uczniowie wykonują zadanie na tablicy multimedialnej mające na celu ...