Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: przyroda
Dział programowy: Odkrywamy tajemnice życia w wodzie.
Treści nauczania w podstawie programowej:
Przyroda,
Treści nauczania – wymagania szczegółowe,
pkt. 4.Najbliższa okolica. Uczeń:
11) „Obserwuje i nazywa typowe rośliny i zwierzęta żyjące w jeziorze lub rzece,
opisuje przystosowania ich budowy zewnętrznej i czynności życiowych
do środowiska życia.”
Klasa: 4b
Data: 14.05.2014r.
Temat: Poznajemy glony i pierwotniaki.
Cele lekcji:
Wiadomości – uczeń:
wie, że organizmy dzielimy na 5 królestw, a jedno z nich to PROTISTY,
wie, że organizmy dzielimy na jednokomórkowe i wielokomórkowe,
wymienia elementy budowy komórki,
podaje przykłady glonów i pierwotniaków (chlorella i pantofelek).
Umiejętności – uczeń:
wykonuje schematyczny rysunek komórki i oznacza jej elementy,
podaje różnice w budowie komórki roślinnej i zwierzęcej,
potrafi wykonać preparat mikroskopowy,
prowadzi obserwacje mikroskopowe,
wykorzystuje wiadomości zdobyte na matematyce i zajęciach komputerowych – korelacja
międzyprzedmiotowa.
Postawy – uczeń:
docenia użyteczność środków multimedialnych w przyswajaniu wiedzy,
szanuje aparaturę naukowo - badawczą (mikroskop),
aktywnie uczestniczy w lekcji.
Po lekcji uczeń:
✓ rozpoznaje na rysunku glony jednokomórkowe, kolonijne i wielokomórkowe,
✓ rozpoznaje pantofelka,
✓ wyjaśnia pojęcia: protisty, glony, pierwotniaki,
✓ potrafi wykonać preparat mikroskopowy i prowadzić obserwacje mikroskopowe.
1
a
n
o
r
t
S
Iwona Bugajniak, SP 23, przyroda, rok szkolny 2013/14
Metody i formy pracy: ćwiczeniowa, mini wykład ilustrowany, laboratoryjna,
praca z podręcznikiem.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna i program współdziałający z tablicą interaktywną *
kamera komputerowa ****
wykorzystanie programu Microsoft Word do aktywnej pracy uczniów ***,
wykorzystanie Internetu **,
mikroskop optyczny,
podręcznik.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe.
2. Przedstawienie uczniom przebiegu lekcji.
3. Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji (*).
Wykonanie zadań interaktywnych dotyczących klasyfikacji środowiska wodnego,
warunków życia w wodzie, przystosowania roślin i zwierząt do życia w wodzie.
4. Zapisanie tematu lekcji.
Faza realizacji:
1. Przypomnienie pojęcia protisty, glony i pierwotniaki (*).
Wykorzystanie podręcznika i wcześniejszej lekcji interaktywnej do przypomnienia
ww. wiadomości.
2. Budowa chlorelli i pantofelka (**).
Uczniowie obserwują chlorellę i pantofelka na zdjęciach dostępnych w Internecie
oraz oglądają krótki film o glonach i pierwotniakach.
Zapisanie notatki:
1. Królestwo Protisty
roślinopodobne zwierzęcopodobne
glony pierwotniaki
(chlorella) (pantofelek)
2
a
n
o
r
t
S
Iwona Bugajniak, SP 23, przyroda, rok szkolny 2013/14
3. Budowa komórki roślinnej i zwierzęcej (***).
Uczniowie poznają budowę komórki na zdjęciach przygotowanych wcześniej przez
nauczyciela w programie Word, a następnie uzupełniają schematyczny rysunek budowy
obu komórek dopasowując nazwy do elementów używając techniki „złap, przeciągnij
i upuść”. Wykonują rysunek w zeszycie.
Zapisanie notatki:
2. Budowa komórki
ściana komórkowa
błona komórkowa
cytoplazma
jądro komórkowe
wodniczki
chloroplast
4. Wykonanie preparatu mikroskopowego i ...