Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Wioletta Budkowska – Kozak
Scenariusz lekcji biologii w klasie V
TEMAT ZAJĘCIA: Budowa i funkcje korzenia.
Cele ogólne (główne):
Poznanie budowy i funkcji korzenia.
Uświadomienie uczniom związku budowy korzenia z jego funkcją.
Wskazanie przykładów modyfikacji korzeni i ich adaptacji do środowiska życia rośliny.
Kształtowanie nawyku spożywania warzyw.
Wyrabianie umiejętności pracy w grupie.
Cele operacyjne (szczegółowe):
Uczeń:
nazwie część nadziemną i podziemną rośliny oraz organy rośliny nasiennej,
wymieni jadalne organy roślin nasiennych,
przedstawi rolę korzenia,
rozróżni typy systemów korzeniowych i poda przykłady roślin u których dany typ występuje,
wyróżni strefy w budowie morfologicznej korzenia i opisze ich rolę,
poda przykłady modyfikacji korzeni,
rozpozna korzenie spichrzowe,
aktywnie współpracuje w grupie,
koncentruje się na wykonywanym zadaniu (odczytuje hasło według podanego szyfru),
rozwija zainteresowania i postawę badawczą.
METODY PRACY:
aktywizująca: wypełnianie kart pracy i notatki z lekcji
podająca: pogadanka, pokaz prezentacji multimedialnej, objaśnienie,
FORMY PRACY:
grupowa,
indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
prezentacja multimedialna,
naturalne okazy korzeni spichrzowych: marchwi, buraka, selera, pietruszki;
soki z korzeni spichrzowych,
hodowla wodna fasoli,
karty pracy,
notatka z lekcji,
karty ewaluacyjne,
plansze: budowa korzenia, systemy korzeniowe, modyfikacje korzeni, budowa wewnętrzna korzenia.
POMOCE: kartki do losowania grup, numery grup
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
WIEDZA
UMIEJĘTNOŚCI
POSTAWY
FORMY/METODY
Uczeń:
wymienia funkcje korzenia,
wymienia i rozpoznaje systemy korzeniowe,
wymienia i rozpoznaje modyfikacje korzeni,
wymienia i rozróżnia strefy korzenia.
Uczeń:
charakteryzuje funkcje zmodyfikowanych korzeni,
uzasadnia, że korzeń jest przystosowany do pełnienia swoich podstawowych funkcji czyli pobierania wody z gleby i utrzymywania wody w podłożu.
Uczeń:
współpracuje z członkami grupy.
METODY PRACY:
aktywizująca: wypełnianie kart pracy i mapy myśli
podająca: pogadanka, pokaz prezentacji multimedialnej, objaśnienie,
FORMY PRACY:
grupowa,
indywidualna.
OPIS PRZEBIEGU ZAJĘĆ
Część wstępna:
Czynności organizacyjne (jeszcze przed wejściem do klasy uczniowie losują kartki w 6 kolorach – w ten sposób uczniowie zostają podzieleni na grupy i zajmują miejsca przy stołach oznaczonych kolorem kartki). Następuje powitanie i sprawdzenie obecności.
Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. Nauczyciel na podstawie prezentacji multimedialnej razem z uczniami powtarza informacje dotyczące budowy roślin nasiennych.
Nawiązanie do tematu lekcji: na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” uczniowie wymieniają rośliny „występujące” w wierszu i ich jadalne organy. Nauczyciel prezentuje uczniom okazy naturalne korzeni buraka, marchwi, pietruszki, selera, uczniowie odgadują jaki organ roślin nasiennych poznają na lekcji.
Podanie i zapisanie tematu lekcji: „Budowa i funkcje korzenia”.
Część główna:
Nauczyciel w oparciu o prezentację multimedialną przedstawia uczniom informacje o budowie zewnętrznej i wewnętrznej, funkcjach oraz modyfikacjach korzeni roślin nasiennych. Podczas pokazu nauczyciel prezentuje uczniom hodowlę wodną fasoli - uczniowie obserwują korzeń ...