Dodaj publikację
Autor
Dorota Winiarczyk
Data publikacji
2019-07-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia zostały przeprowadzone w przedszkolu w grupie 6- latków. Celem zajęć otwartych dla rodziców pt."Magia Świąt" jest przybliżenie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
 Pobierz (docx, 171,7 KB)

Komentarze

WSvG, 2024-11-22, ocena:

super pomysł

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

„Magia Świąt”

Cele główne: 

wywołanie radosnego nastroju spowodowanego zbliżającymi się świętami i obecnością bliskich osób;

wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie opartych na szacunku, akceptacji i miłości;

Cele operacyjne:  Dziecko:

wciela się w role; 

wymienia skojarzenia związane ze Świętami Bożego Narodzenia; 

dekoruje wspólnie z rodzicami pierniczki;

Rodzice:

podejmują aktywność zabawową wspólnie z dzieckiem;

włączają się w działania przedszkola na rzecz rozwoju dziecka;

integrują się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym;

Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa. Formy pracy: z całą grupą, indywidualna z pomocą rodzicaPomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagranie piosenki „Jest taki dzień”, rekwizyty świąteczne: pierniczki, przyprawa korzenna, makowiec, skórka pomarańczy, świerk, szopka, bombka, sianko, łańcuch na choinkę, aniołek, kartka z życzeniami, reniferek;

Tok zajęć:

Powitanie rodziców

W świątecznym nastroju,z uśmiechem radości,witamy w przedszkoluprzybyłych dziś gości.

Wprowadzenie do zajęć poprzez wysłuchanie piosenki „Jest taki dzień”.

Rozmowa na temat piosenki:

O jakim dniu jest mowa w utworze?

Jak ludzie zachowują się tego dnia?

Rozmowa na temat świąt Bożego Narodzenia- wymienienie przez dzieci znanych im tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia w innych krajach- przybliżenie dzieciom ciekawostek związanych z obchodami Bożego Narodzenia w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Grecji, Francji, Rosji, Meksyku.

Wprowadzenie pojęcia „Magia Świąt”- doświadczanie świątecznej atmosfery za pomocą zmysłów.

Rozpoznawanie za pomocą zmysłów rekwizytów kojarzących się ze Świętami:

dotyk: świerk, łańcuch na choinkę, bombka

zapach: skórka pomarańczy, przyprawa korzenna, świerk

smak: pomarańcza, piernik, makowiec

słuch: kolęda

Magiczne pudełko- losowanie ukrytych w pudełku świątecznych skarbów- rozpoznawanie ich i nazywanie: bombka, szopka, choinka, aniołek, prezencik, kartka z życzeniami, reniferem, sianko

Świąteczny quiz (prawda/ fałsz)- losowanie przez dzieci zdań związanych ze świętami i udzielanie odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej.

Wspólne rozwiązywanie rymowanych zagadek o tematyce bożonarodzeniowej:

WIGILIA

Już słychać kolędy.Drzewka pachną wokół.Pora na kolacje,najważniejszą w roku

CHOINKA

Drzewko to zawsze zielone,na czas Gwiazdki wystrojone.Pod nim zaś Mikołaj Święty,pozostawił nam prezenty.

BOŻE NARODZENIE

Jeden raz to święto w roku,łza się zawsze kręci w oku.Gdy choinka się zieleni,tysiącem kolorów mieni.Dzień to w istocie wspaniały,Jezus w żłóbku leży mały.Chociaż zimno, chociaż mrozi,ciepło do serc już przychodzi.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

W czerwonym płaszczu nocą się skradai pod choinką prezenty składa.Ma długą brodę, czapkę i laskę,odwiedza dzieci, co obchodzą Gwiazdkę.

KOLĘDY

Gdy śpiewasz je wraz z rodziną,radośnie Wam Święta płyną,a Bóg nowonarodzonyw żłóbku śpi rozanielony.

BOMBKA

Okrągła i kolorowa,wśród igieł świerka się chowai ...