Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI CHEMII W KLASIE VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat lekcji: Kwasy beztlenowe.
Kl 8.
Czas trwania lekcji: 45 minut x2
Nauczyciel: mgr Aleksandra Migdał
Cele lekcji:
Poznanie sposobów otrzymywania, właściwości oraz zastosowań kwasów chlorowodorowego oraz siarkowodorowego.
Cele nauczania
Uczeń:
wymienia pierwiastki chemiczne, z których są zbudowane cząsteczki chlorowodoru i siarkowodoru,
określa barwy wskaźników w obecności kwasów chlorowodorowego i siarkowodorowego,
zapisuje wzory sumaryczne kwasów chlorowodorowego i siarkowodorowego,
opisuje sposoby otrzymywania chlorowodoru i kwasu chlorowodorowego oraz siarkowodoru i kwasu siarkowodorowego,
bada rozpuszczalność chlorowodoru i siarkowodoru w wodzie,
wymienia właściwości kwasów chlorowodorowego i siarkowodorowego ,
wymienia zastosowania kwasów chlorowodorowego i siarkowodorowego,
wyjaśnia różnice między chlorowodorem a kwasem chlorowodorowym i między siarkowodorem a kwasem siarkowodorowym.
Metody
pogadanka,
pokaz,
laboratoryjna,
praktyczna.
Materiały i środki dydaktyczne
podręcznik dla klasy ósmej szkoły podstawowej, J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin, Chemia Nowej Ery, Nowa Era, Warszawa 2018,
Multiteka Chemia Nowej Ery dla klasy ósmej,
Książka Nauczyciela dla klasy ósmej szkoły podstawowej, Chemia Nowej Ery, Nowa Era, Warszawa, 2018,
Karta pracy dołączona do scenariusza
Przebieg lekcji
Część nawiązująca
1. Nauczyciel sprawdza prace domowe.
2. Nawiązanie do poprzedniej lekcji i przypomnienie wiadomości na temat podziału kwasów i jego nazewnictwa.
3. Uczniowie odpowiadają na pytania.
Część właściwa
Nauczyciel przedstawia uczniom temat lekcji
Nauczyciel zadaje pytania:
Jakie znaczenia mają słowa „kwas” i „kwaśny”?
Jakie substancje „kwaśne” są wykorzystywane w życiu codziennym?
Uczniowie odpowiadają na pytania.
Nauczyciel informuje, że najprostszym kwasem jest kwas chlorowodorowy nazywany potocznie kwasem solnym. Zapisuje na tablicy wzór sumaryczny tego kwasu i wyjaśnia różnicę między kwasem chlorowodorowym a chlorowodorem.
Nauczyciel informuje, że chlorowodór można otrzymać w reakcji chemicznej chlorku sodu ze stężonym roztworem kwasu siarkowego(VI); zadaje pytanie:
Czy probówka przeznaczona do zbierania chlorowodoru powinna być odwrócona do góry dnem?
Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel prosi o wyjaśnienie odpowiedzi.
Nauczyciel pokazuje z Multiteki doświadczenie 1. Otrzymywanie kwasu chlorowodorowego przez rozpuszczenie chlorowodoru w wodzie (doświadczenie 1., podręcznik, s. 17), wykorzystując chlorowodór otrzymany w doświadczeniu 1. Następnie prosi o wykonanie zadania 1 z karty pracy.
Nauczyciel informuje, że innym przykładem kwasu beztlenowego jest kwas siarkowodorowy. Na tablicy zapisuje jego wzór sumaryczny i wyjaśnia różnicę między kwasem siarkowodorowym a siarkowodorem.
Nauczyciel pokazuje film z Multiteki doświadczenie 2. Otrzymywanie kwasu siarkowodorowego przez rozpuszczenie siarkowodoru w wodzie (doświadczenie 2., podręcznik, s. 18) Uczniowie dokumentują przebieg doświadczenia 2., rozwiązując zadanie 2 z karty pracy.
Część podsumowująca
Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili podobieństwa i różnice w budowie oraz we właściwościach kwasów chlorowodorowego i siarkowodorowego.
Nauczyciel podsumowuje lekcję.
Zadanie pracy ...