Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć w-f w klasie I
Temat: Gry i zabawy ruchowe rozwijające zręczność i koordynację ruchową.
Cele zajęć:
1. Kształtowanie zręczności, równowagi oraz koordynacji ruchowej.
2. Świadomy i aktywny udział uczniów w różnych formach aktywności ruchowej.
3. Wyrabianie odpowiedzialności i dokładności wykonywanych ćwiczeń.
5. Wdrażanie do przestrzegania zasad gier i zabaw ruchowych.
Uczeń:
uczestniczy w grach i zabawach ruchowych, rzuca i chwyta piłkę,
wykonuje ćwiczenia zwinnościowe, rzuca i podaje piłkę w miejscu,
respektuje reguły zabaw i gier ruchowych oraz reaguje na sygnał,
przeżywa radość z uczestnictwa w zabawach integrujących grupę.
Metody : zabawowa, zadaniowa.
Formy : indywidualna, zespołowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: piłki, woreczki, ławeczki, szarfy, pachołki,
Czas trwania zajęć – 45 minut
Przebieg zajęć
Tok zajęć
Nazwa ćwiczenia, gry, zabawy
Czas
Uwagi
Część I
Czynności organizacyjno – porządkowe
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, korygowanie postawy ciała, kontrola strojów, obuwia, przypomnienie o bezpieczeństwie
3 min
Po sprawdzeniu obecności i przygotowania do lekcji przypominam o zasadach bezpieczeństwa na lekcji
II. Rozgrzewka
Zabawa orientacyjno -porządkowa
,,Ptaki do gniazd”
4 min
Dzieci rozbiegają się po sali i rozkładają w dowolnych miejscach szarfy o 1 mniej niż jest uczestników, tworząc z nich gniazda, w których przykucają lub siadają. Na hasło ,,Ptaki z gniazd” wybiegają i naśladują latanie ptaków i zbieranie ziarenek. Na hasło ,,Ptaki do gniazd” –wracają do swoich ,,gniazd” i siadają. Kto nie znajdzie miejsca odpada. Za każdym razem zabieram jedną szarfę.
Zabawa ożywiająca
,,Ptasi koncert”
3 min
N-l przydziela dzieciom role ptaków (bocianów, kukułek, wróbli, wron). Dzieci (,,ptaki”) poruszają się po sali, naśladując latanie. Na wywołaną nazwę ptaka – zatrzymują się naśladują głos swojego ptaka. Na koniec n-l zwołuje wszystkie ,,ptaki”, a one odzywają się swoimi głosami tworząc ptasi koncert.
Ćwiczenia
- ramion
- nóg (raz lewą, raz prawą nogą)
,,Małe skrzydełka”, ,,Duże skrzydełka”
,,Kura pije wodę”
,,Kura grzebie pazurami w ziemi”
3 min
Dzieci stoją w kole w pozycji wyprostowanej
Ćwiczenie słuchowo-rytmiczne
,,Kukułka”
3 min
Dzieci stoją tyłem do n-la, który stuka kilka razy, np. drewienkami. Dzieci muszą odpowiedzieć jak echo w lesie tyle razy, ile było stuknięć, ale naśladując głos kukułki, np. n-l stuka pięć razy-odpowiadają w tym samym tempie pięć razy ,,kuku”.
III. Część główna zajęć – ćwiczenie zręczności i koordynacji ruchowej
Zabawa ruchowa z elementem równowagi
Zabawa z elementem mocowania i równowagi
Zabawa ruchowa z elementem biegu
Tor przeszkód na zręczność i koordynację
Rzucanie i chwytanie piłki
Zabawa z piłką w kręgu
,,Bociany i jaskółki”
,,Walka kogutów”
,,Gąski do domu”
,,Wyścig indyków”
,,Przechwyć piłkę”
,,Ja podrzucam, a ty ...