Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zabawy andrzejkowej w przedszkolu
Cele ogólne:
zdobywanie wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych – czynny udział w zabawie,
integracja rodziców i dzieci,
wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie, podporządkowanie się przyjętym zasadom,
wspomaganie rozwoju psycho-ruchowego dziecka poprzez ruch i bliski kontakt emocjonalny z rodzicem,
wytworzenie miłej atmosfery, zaufania do nauczyciela i przedszkola.
Cele szczegółowe:
dziecko potrafi rozwiązywać proste zagadki słowne,
dziecko nabywa swobody w rozmowach prowadzonych na określony temat,
dziecko kształci swą spostrzegawczość wzrokową i koordynację wzrokową,
dziecko potrafi współdziałać w zespole.
Metody:
rozmowa, pogadanka,
czynna – zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia dzieci.
Przebieg:
1.Muzyka andrzejkowa
2. Powitanie przez nauczycielkę przebraną za czarownicę.
3. Kilka słów na temat Andrzejek.
Dzisiaj są „Andrzejki” – jest to dzień, w którym swoje święto mają wszyscy, którzy mają na imię Andrzej. Jest to także wieczór wróżb i czarów. Tego dnia dziewczęta próbowały się czegoś dowiedzieć o swojej przyszłości. Wierzono, że tego dnia za pośrednictwem wróżb można dowiedzieć się , co nas czeka w najbliższym czasie. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa za wesołą zabawę.
4. Prezentacja przez dzieci wiersza z podziałem na role. (sami chłopcy przebrani za czarodziejów).
Listopad, gdy już kończy dzieńI gwiazda się pokażeSpotykamy się przy blasku świecTak, jak tradycja każe. Zaszczeka pies, gęś złapie serI buty staną w rzędzieNa wodę wosk wyleje sięI tajemniczo będzie. Niech nowy dzień obieca namDni piękne i los nowyNiech spełnią się najlepsze z wróżbW ten wieczór andrzejkowy
5. Piosenka ,,Andrzejkowe wróżbyˮ
Czarownica I (nauczycielka)
„Jestem sobie czarownica, czarny płaszcz mój i spódnica.
Swoim przybyciem pewnie wzbudzam zdziwienie?
2. Pukanie do drzwi. Do sali wlatuje na miotle druga czarownica z walizką w ręce.
Czarownica II- nauczycielka
„A gdzie dla mnie zaproszenie?
Ech… Czekałam, czekałam, wielką nadzieję miałam, a zaproszenia nie dostałam.
A więc sama przyjechałam, na tym co pod nogą miałam.
A więc po co przyleciałam?
Doszły mnie słuchy, że tu dzisiaj są Andrzejki! To moje pomocnice.
Wychodzą dziewczynki przebrane za czarownice.
Czarownica I. (nauczycielka)
Zgadza się, dziś jest dzień czarów i magii, więc zapraszamy. Dzieci zapraszamy
Czarownice do wspólnej zabawy.
Taniec dziewczynek przebranych za czarownice do piosenki pt. ,,Na miotłach".
Czarownica III (nauczycielka)
Teraz przyszła kolej na zabawę w naszej sali i sprawdzenie co was drogie dzieci czeka
w przyszłości.
Czarownice razem:
„W przedszkolu zabawa,
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej start ...