Dodaj publikację
Autor
Agata
Data publikacji
2019-11-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł omawia najczęściej stosowane techniki plastyczne w edukacji wczesnoszkolnej. Edukacja plastyczna pełni dużą rolę w życiu dziecka . Pełni ona nie tylko funkcję plastyczną, kiedy dziecko rozwija swoje zdolności manualne, zainteresowania, ale także poprzez działalność plastyczną rozwija się u dzieci uwagę, pamięć, wyobraźnię.
 Pobierz (docx, 19,7 KB)

Podgląd treści

TECHNIKI PLASTYCZNE STOSOWANE W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

W edukacji plastycznej stosuje się różne techniki. Muszą być one dostosowane do możliwości uczniów.

Różnorodność technik uatrakcyjnia zajęcia plastyczne, wzbogaca sposoby plastycznej wypowiedzi uczniów. Zapoznanie uczniów z każdą nową techniką zaciekawia, angażuje do pracy twórczej i pobudza pomysłowość uczniów.

Do najczęściej stosowanych technik w należy: rysowanie kredkami oprawionymi w drewno, mazakiem, kredką świecową, lepienie z plasteliny, wycinanka, wycinanka ze szmatek, wydzieranka, malowanie „mokre w mokrym”, collage, drukowanie stemplem, malowanie z lawowaniem, malowanie farbami kryjącymi, malowanie na podkładzie z kaszy, formowanie z papieru, z masy solnej.

Rysowanie kredkami oprawionymi w drewno: jest odpowiednie dla dzieci sześcioletnich, kiedy przygotowuje się je do nauki pisania, a najbardziej odpowiednią techniką jest dla dzieci klas I - III. Posługiwanie się tą techniką kształci i rozwija u dzieci sprawności manualne. Narzędzie skłania dziecko do analizowania własnych wyobrażeń otaczającej rzeczywistości, którą dziecko przedstawia w swoim rysunku. Dziecko rysując utwierdza się w przekonaniu, że świat nie jest płaski i posiada kierunki, odległość, głębię, wymiar.

Rysowanie mazakiem: jest to technika atrakcyjna i łatwa dla dziecka. Łatwość, z jaką dziecko potrafi osiągnąć wyrazistą kreskę, zachęca je do dalszej zabawy. W tej technice zalecane są przede wszystkim papiery o gładkiej powierzchni, ponieważ mazaki mają tendencję do „rozchodzenia się”. Rysunek wykonany mazakiem ma charakter linearny, linie rysowane mazakiem są wyraziste i precyzyjne o intensywnych czystych kolorach.

Rysowanie kredką świecową: jest techniką łatwą i atrakcyjną. Polega na narysowaniu świecą a następnie pomalowaniu całej powierzchni kartki farbami plakatowymi. Dziecko może rysować cienkie lub grube linie, w zależności od tego w jaki sposób manipuluje kredką. Mogą to być linie faliste, łamane, jeżeli dziecko okręci kredką dookoła, wówczas otrzyma kółko.

Rysunek kredką świecową może mieć charakter linearny lub malarski. Rysunek o charakterze linearnym dziecko wykonuje kredką w takim kolorze, aby rysowane przez nie linie kontrastowały z tłem rysunku np. jeżeli kredka jest ciemna (czarna, ciemnobrązowa itp.) tło powinno być jasne. Natomiast w przypadku używania kredek jasnych takich jak (np. różowa, żółta itp.) tło powinno być ciemne. Rysunek o charakterze malarskim dziecko osiąga wówczas, gdy przesuwa całą długością kredki, bądź tworząc plamy barwne, lub też przez skupianie i zagęszczanie kresek.

Technika rysowania kredką świecową jest techniką bardzo zachęcającą do ciągłej pracy, ponieważ przy użyciu tych kredek można zróżnicować barwy przez nakładanie jednego koloru kresek na inny kolor plamy i łączyć kolory ze sobą. Dziecko w trakcie tej zabawy uzyskuje coraz to nowe efekty kolorystyczne. Rysowanie kredką świecową umożliwia dziecku wyrażanie swoich spostrzeżeń ...