Dodaj publikację
Autor
Ewa Szymańczuk
Data publikacji
2019-11-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z wychowawcą z wykorzystaniem filmu pt. „Uczeń nie opuścił ani jednej godziny w szkole przez 4 lata nauki” (https://www.youtube.com/watch?v=8CK_JhbaN_w)
 Pobierz (docx, 22,1 KB)

Podgląd treści

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH

im. Św. Józefa w Białymstoku

Scenariusz lekcji wychowawczej

Ewa Szymańczuk

Temat zajęć

Frekwencja w naszej klasie.

Jak ją poprawić?

Dział

Godzina wychowawcza

Klasa (poziom edukacyjny)

Klasa I

Czas trwania zajęć

1x45 minut

Lp.

Element scenariusza

1

Cel ogólny

Wyjaśnienie przyczyn spadku frekwencji oraz złożenie przez uczniów deklaracji poprawy stanu frekwencji.

2

Cele szczegółowe

Uczeń:

- rozpoznaje przyczyny spadku frekwencji;

- szuka rozwiązań problemu, możliwych do przyjęcia i zastosowania;

- podejmuje osobiste zobowiązanie poprawy własnej frekwencji w czasie zajęć, co w ten sposób wpłynie na stan frekwencji całej klasy;

- uczniowie rozumieją, że frekwencja ma istotny wpływ na wyniki w nauce oraz oceny z zachowania.

3

Formy i metody

- burza mózgów;

- dyskusja,

Formy:

- indywidualna;

- zbiorowa.

4

Środki dydaktyczne

- film;

- arkusze papieru, długopisy/pisaki, taśma klejąca/magnesy.

5

Wprowadzenie do zajęć

Część wstępna:

- czynności porządkowe: przywitanie klasy, sprawdzenie obecności uczniów;

- nauczyciel włącza krótki film (fragment wiadomości) pt. „Uczeń nie opuścił ani jednej godziny w szkole przez 4 lata nauki”

(https://www.youtube.com/watch?v=8CK_JhbaN_w);

- nauczyciel zadaje uczniom pytanie:

„Czego dotyczyła będzie dzisiejsza lekcja wychowawcza?”,

- uczniowie odpowiadają;

- nauczyciel podaje temat zajęć;

- zapoznanie z celami lekcji;

- wyjaśnienie zasad pracy na lekcji.

6

Przebieg zajęć

Cześć właściwa:

- nauczyciel przedstawia uczniom wyniki frekwencji z ostatnich miesięcy nauki;

- nauczyciel dokonuje podziału uczniów na grupy poprzez odliczenie do 4 oraz wskazuje uczniom miejsce do pracy;

- nauczyciel rozdaje uczniom czyste arkusze papieru i omawia na czym będzie polegać ich zadanie.

- I etap pracy w grupach: poprzez zastosowanie metody burzy mózgów, uczniowie w grupach rozpoznają przyczynę problemu słabej frekwencji w klasie – odpowiadają na pytanie: dlaczego tak się dzieje? Uczniowie wskazują po kilka przyczyn i zapisane kartki przyczepiają do tablicy. Reprezentanci grup odczytują propozycje – przyczyny spadku frekwencji. Nauczyciel zwraca uwagę na powody, które powtarzały się najczęściej.

- II etap pracy w grupach: uczniowie szukają rozwiązań – odpowiadają na pytanie: co należy zrobić, aby poprawić frekwencję? Reprezentanci grup odczytują propozycje grupy, ale tylko te, które nie powtórzyły się w innych grupach, zapisane kartki przyczepiają do tablicy.

- III etap pracy w grupach: uczniowie składają zobowiązanie – odpowiadają na pytanie: co zrobię, aby poprawić swoją frekwencję? Reprezentanci grup odczytują propozycje grupy, ale tylko te, które nie powtórzyły się w innych grupach. Jedna osoba z klasy, zapisuje na bieżąco wszystkie propozycje na tablicy, numerując je.

- Nauczyciel prosi każdego ucznia, aby podszedł do tablicy i uczciwie odznaczył dwie-trzy deklaracje, które według niego są możliwe do zrealizowania, a dzięki którym może nastąpić poprawa frekwencji w klasie.

7

Podsumowanie zajęć ...