Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Projekt Erasmus Plus realizowany w Przedszkolu nr 7
w Zalesiu Górnym od 01-09-2018 do 29-02-2020
Temat projektu:
„Rozwijam kreatywnie język angielski, poznając przesłania życiowe krajów europejskich przez innowacyjne działania z bajkami”
„Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym, jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat” (Robert Fulgham).
Jako nauczyciele uważamy, że człowiek powinien stale w życiu wzrastać i doskonalić się moralnie i społecznie. Najefektywniej jest zaczynać od najmłodszych lat.
W dorobku każdego kraju europejskiego, można znaleźć wskazówki i ciekawe przesłania życiowe, które ubogacają. Jest to cecha charakterystyczna dla danej społeczności. Bajki są przesłaniem narodów. Naszą ideą jest znaleźć bajki i poprzez innowacyjne działania takie jak drama, taniec, plastyka, rzeźba, zabawy ruchowe, konstrukcyjne , gry, wycieczki, warsztaty z rodzicami i dziećmi, spotkania – wydobyć wskazówki i przesłania życiowe, a następnie przybliżyć je dzieciom, tak aby kiedyś z tego korzystały.
Zajęcia te będą prowadzone całkowicie lub częściowo w języku angielskim. Język angielski jest uniwersalnym narzędziem do przekazywania przesłań bajkowych, ponieważ w tym języku będą się kiedyś dzieci porozumiewały. Warto od małego pokazywać co w danych krajach jest najlepsze i czego możemy się nauczyć.
Celem naszym jest:
- Przekazanie wartości, które łączą narody, pomimo kulturowych różnic
- Budowanie poczucia bycia pełnowartościowym obywatelem Europy
- Stworzenie wspólnej listy wartości krajów europejskich
- Nauka języka angielskiego przez działania innowacyjne na bajkach wybranych krajów
- Rozwijanie warsztatu metodycznego do prowadzenia zajęć z języka angielskiego
Działania projektowe
Projekt będzie realizowany przez 18 miesięcy. W ciągu roku szkolnego w każdym miesiącu zajmiemy się jednym krajem europejskim, jego przesłaniami ukazanymi w bajkach. Przybliżymy je dzieciom innowacyjnymi metodami. Na zakończenie projektu wspólnie z dziećmi i rodzicami przygotujemy promujące projekt spotkanie dla przedstawicieli lokalnej społeczności i mediów lokalnych.
Realizacja projektu przyczyni się do:
- Wzmocnienia kompetencji językowych wybranej grupy nauczycieli
- Budowy nowej i spójnej metodyki nauczania języka angielskiego
- Stworzenia bazy materiałów dydaktycznych
- Wprowadzenia nowych form edukacji poprzez projekty edukacyjne, gry i zabawy oraz różnego rodzaju zajęcia twórcze.
Ważnym aspektem oddziaływania projektu jest :
- Atrakcyjność i innowacyjność prowadzonych zajęć w placówce
- Budowa relacji z innymi placówkami na terenie gminy, powiatu
- Kontakty międzynarodowe do planowanych przyszłych inicjatyw np. wymiana doświadczeń, nowe projekty UE.
Wzrost kompetencji kadry potrzebnych do realizacji zaplanowanych działań będzie możliwy dzięki aktywnemu udziałowi w wybranych kursach realizowanych przez szkołę językową w Portugalii.
W fazie rekrutacji wybrano 5 osób z kadry dydaktycznej przedszkola (w tym Dyrektor, Koordynator – nauczyciel psycholog oraz nauczycielki prowadzące zajęcia z dziećmi), każdy ...