Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia otwartego dla Rodziców w grupie 6 – latków
Temat: „Śladami przeszłości - Moja mała ojczyzna” – kształtowanie postaw prospołecznych.
Cel z programu własnego – „Sztuka ludowa inspiracją dziecka w dziedzinie muzyki, plastyki, tańca”.
Rozbudzanie u dzieci poczucia przynależności do „swoich korzeni” w rodzinie, do społeczności przedszkolnej, środowiska lokalnego, regionu.
Cel z konkursu „Przedszkole z tradycjami” – kształtowanie postawy regionalistycznej, identyfikacja z małą i dużą ojczyzną.
Podstawa programowa
3.2. Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej - do rodziny, grupy przedszkolnej, narodu oraz postawy patriotycznej.
3.6. Nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość.
4.5. Odpowiada na pytania, układa i rozwiązuje zagadki.
4.10. Nazywanie symboli narodowych, symbole związane z regionami Polski ukryte
w legendach.
4.11. Wyraża ekspresję twórczą, podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom.
Cel główny: Rozwijanie postaw społecznych dzieci, wychowanie do wartości. Poznawanie zamierzchłej historii regionu.
Cel poznawczy:
Poznawanie nazw domów, zwyczajów, strojów obrazujących dawne dzieje.
Wzmacnianie poczucia zakorzenienia, kształtującego poczucie przynależności do określonego terytorium, miejsca, wspólnoty i kultury.
Zapoznanie z historią powstania grodu chełmskiego.
Cel kształcący:
Kształtowanie umiejętności wypowiadania się.
Identyfikacja z małą i dużą ojczyzną.
Doskonalenie umiejętności rozróżniania strony lewej i prawej.
Rozwijanie orientacji przestrzennej.
Rozwijanie umiejętności pracy w zespole, wzajemne komunikowanie się.
Cel wychowawczy:
Kształcenie postawy regionalistycznej.
Kształtowanie postaw prospołecznych – życzliwość, obowiązkowość, przyjaźń, radość.
Integracja rodziców, grupy poprzez wspólne zabawy.
Przestrzeganie kontraktu zawartego z nauczycielką.
Metody:
słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia, polecenia,
czynne: zadania stawiane do wykonania, samodzielne działanie, ćwiczenia manualne, rozwiazywanie zagadek
oglądowe: pokaz, obserwacja, prezentacja multimedialna.
Formy:
praca grupowa, zespołowa, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Zagadki, tablica interaktywna – prezentacja „Historia powstania mojego miasta”, ilustracje Chełma, podpisy, materiały do wykonania makiety: styropian, pudełka, gazety, szary papier, pocięte patyki, słoma, gałązki, klej, zszywacz, sznurki, farby, mazaki, odtwarzacz CD płyty.
Przebieg:
1. Zabawa powitalna „Jesteśmy w komplecie”.
2. Zawarcie kontraktu – przypomnienie zasad.
3. „Tańczące części ciała” - zabawa integracyjna grupę i rodziców – przy muzyce ludowej.
4. „Zaczarowane pudełko” – w pudełku ukryły się zadania, gdy rozwiążemy wszystkie dowiemy się o czym będziemy rozmawiać na dzisiejszym spotkaniu.
- rozwiązywanie zagadek o symbolach narodowych i symbolach związanych z naszym regionem – rodzic odczytuje zagadkę, polecenie - dziecko rozwiązuje.
5. „Nasza miejscowość” - rozmowa przy ilustracjach – (rozwiązaniach zadań) – dzieci dzielą się informacjami o swojej miejscowości, przypinają na tablicy – wspólnie tworzą „Mapę miejscowości”.
6. Wyłonienie wspólnej części – moje miasto Chełm.
7. Wybór i umieszczenie ...