Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Grabowska
Data publikacji
2020-01-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
39

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia przeprowadzono w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Grupa liczyła 10 osób z upośledzeniami w stopniu lekkim i umiarkowanym. Scenariusz stanowił pewnego rodzaju podsumowanie działań realizowanych przez pięć dni na terenie szkoły i internatu. Gościnnie zajęcia obserwował kierownik internatu. Użyto aplikacji QR Scanner. Nauczyłam się używać tej aplikacji zupełnie samodzielnie. Jest to bardzo łatwe. Polecam
 Pobierz (doc, 318,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH W INTERNACIE

przeprowadzonych dnia 25 listopada 2019 r.

Grupa IV (10 osób)

Temat: Życzliwość na co dzień i od święta. Dzień Życzliwości.

Prowadząca: Agnieszka Grabowska

Czas trwania: 45 minut

Miejsce: świetlica telewizyjna (I piętro)

Cel ogólny: Kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw prospołecznych.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- definiuje pojęcie życzliwości,

- wymienia synonimy słowa „życzliwy”,

- wie jak korzystać z aplikacji do skanowania na telefon komórkowy,

- rozumie potrzebę bycia życzliwym w relacjach społecznych,

-potrafi wypowiadać swoje myśli, skojarzenia związane z pojęciem życzliwości,

- potrafi współdziałać w grupie,

- potrafi poprawnie napisać/przepisać wyrażenia,

- kulturalnie i życzliwie zwraca się do kolegów i wychowawcy,

- dba o porządek na lekcji.

Cele rewalidacyjne:

- usprawnienie motoryki małej,

- doskonalenie umiejętności czytania i pisania,

- doskonalenie logicznego myślenia,

- kształtowanie umiejętności społecznych,

- rozwijanie koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu,

- doskonalenie umiejętności porządkowania.

Metody pracy:

Podająca - pogadanka, opis, objaśnienie.

Problemowe – burza mózgów,

Praktyczne – pokaz,

Programowane – z użyciem telefonów komórkowych.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Pomoce i środki dydaktyczne: drzewko, taśma dwustronna, klamerki, szablony ozdób z nadrukowanymi kodami, nożyce, duży karton, rozsypanka sylabowa, markery, aplikacja na telefon QR Scanner.

Przebieg zajęć

|Ogniwa zajęć |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Uwagi |
|1.Faza wstępna |1. Powitanie uczniów oraz zaproszonych gości. |Uczniowie odpowiadają na powitanie. | |
| |2. Przypomnienie o zasadach panujących podczas zajęć: grzeczne, |Zajmują miejsca przy stole. | |
| |kulturalne zachowanie, odpowiedzi udzielane pojedynczo, z telefonów |Uważnie słuchają poleceń wychowawcy. | |
| |korzystamy tylko na polecenie wychowawcy, podczas pracy dbamy o | | |
| |bezpieczeństwo swoje i innych. „Będę zwracała uwagę na wasze zachowanie, | | |
| |zrozumienie omawianych zagadnień i zaangażowanie w poszukiwanie | | |
| |odpowiedzi na stawiane pytania. Mam nadzieję, że po dzisiejszych | | |
| |zajęciach zdobędziecie zasób wiedzy i umiejętności, które pozwolą Wam na | | |
| |umocnienie prawidłowych zachowań”. | | |
| |3. Wprowadzenie do tematyki zajęć: | | |
| |„Aby dowiedzieć się, jaki będzie dzisiejszy temat zajęć. Proszę, aby | | |
| |jedna osoba uporządkowała liczby od 1 do 10. Teraz wspólnie odwróćcie | | |
| |kartony i odczytajcie hasło. Dowiecie się o czym będziemy rozmawiać na | | |
| |dzisiejszych zajęciach.” |Porządkują liczebniki od 1 do 10. | |
| | |Odczytują hasło i naklejają na kartonie. | |
| | | | |
| |1. Wychowawca inicjuje rozmowę na temat życzliwości. „Co oznacza słowo | | |
| |życzliwość? Jakie emocje towarzyszą temu hasłu? Kiedy ostatnio mieliście | | |
| |okazję dowiedzieć się czegoś na ten temat? Czy Wy spotykacie się z | | |
| |życzliwością? Czy bycie życzliwym jest potrzebne? | | |
| | | | |
|2. Faza właściwa | |Uczniowie w skupieniu słuchają nauczyciela. | |
| |3. Wychowawca mocuje karton z wypisanym hasłem w widocznym miejscu i | | |
| |wyjaśnia zadanie. „Wiecie już dużo na omawiany temat. Spróbujmy |Uczniowie wyrażają swoje spostrzeżenia na temat życzliwości. | |
| |usystematyzować naszą wiedzę na temat życzliwości. Nazwijmy i zapiszmy | | |
| |wyrazy bliskoznaczne ...